Pelastussanoma

 



 
 
10.2.2017
 

Kännykkävaara muutaman vuoden sisällä tapahtuva vitsaus – VAROITUKSEKSI!!!

Kerron tämän pelkästään uskovana turvallisuusvalvojana koska uskon ja profetian kautta näen pahan tilanteen syntyvän koko maailmassa.

Samsungilla ja monella muulla on jatkuvia ongelmia tämän asian kanssa, akut räjähtelee itsestään. Uskon että pohjimmiltaan syynä voisi olla lisääntyneet WiFi verkot joissa on valtavat säteilyarvot. Me emme näe emmekä ymmärrä ihan kaikkea mitä ilmassa tapahtuu. Me vain toimimme insinöörien keksintöjen perässä ja luotamme heihin. Jumala yrittää nytkin varoittaa koko maailmaa näiden räjähtelyiden kautta mitä tuleman pitää. JA… tähän liittyy myös mm. ihonalaisen sirun vaarat, sekä eräs asia minkä Jumalan pitää poistaa maailmasta ennen Jeesuksen tuloa, nimittäin ATK tiedostot KAIKKI! Tämä saattaa kuulostaa tyhmältä mutta tuhatvuotiskaudelle ei mennä siten että maailmaan jää kovalevyille ja muille DVD tallenteille pornoa ja muuta väkivaltaa. Siinä toki menee kaikki data mitä ikinä maailman on luotu.

Kaikki tämä yllä mainitsemani asia juontuu ensimmäiseen VOI-huuto vitsausmaljaan. Ne lukevat Raamatussa siten että viides pasuuna +malja VOI huudolla ovat yksi sama asia:

Ilm.16:2 Ja ensimmäinen lähti ja vuodatti maljansa maan päälle; ja tuli pahoja ja ilkeitä paiseita niihin ihmisiin, joissa oli pedon merkki ja jotka kumarsivat sen kuvaa.

Ilm. 9:1-12 Ja viides enkeli puhalsi pasunaan; niin minä näin tähden, taivaasta maan päälle pudonneen, ja sille annettiin syvyyden kaivon avain; ja se avasi syvyyden kaivon, ja kaivosta nousi savu, niinkuin savu suuresta pätsistä, ja kaivon savu pimitti auringon ja ilman. Ja savusta lähti heinäsirkkoja maan päälle, ja niille annettiin valta, niinkuin maan skorpioneilla on valta; ja niille sanottiin, etteivät ne saa vahingoittaa maan ruohoa eikä mitään vihantaa eikä yhtään puuta, vaan ainoastaan niitä ihmisiä, joilla ei ole Jumalan sinettiä otsassaan. Ja niille annettiin valta vaivata heitä viisi kuukautta, vaan ei tappaa heitä; ja ne vaivasivat, niinkuin vaivaa skorpioni, kun se ihmistä pistää. Ja niinä päivinä ihmiset etsivät kuolemaa, eivätkä sitä löydä; he haluavat kuolla, mutta kuolema pakenee heitä. Ja heinäsirkat olivat sotaan varustettujen hevosten kaltaiset, ja niillä oli päässään ikäänkuin seppeleet, kullan näköiset, ja niiden kasvot olivat ikäänkuin ihmisten kasvot; ja niillä oli hiukset niinkuin naisten hiukset, ja niiden hampaat olivat niinkuin leijonain hampaat. Ja niillä oli haarniskat ikäänkuin rautahaarniskat, ja niiden siipien kohina oli kuin sotavaunujen ryske monien hevosten kiitäessä taisteluun. Ja niillä oli pyrstöt niinkuin skorpioneilla ja pistimet, ja pyrstöissänsä niillä oli voima vahingoittaa ihmisiä viisi kuukautta. Niillä oli kuninkaanaan syvyyden enkeli, jonka nimi hebreaksi on Abaddon ja kreikaksi Apollyon. Ensimmäinen ”voi!” on mennyt; katso, tulee vielä kaksi ”voi!” -huutoa tämän jälkeen.

Koko vitsaus koskee pedonmerkin ottaneita ja kuten huomaat, viides pasuuna tuolla Voi-huuto maljalla on kokonaisuutena ilmoitetun vitsauksen kaltainen.

Tämä koko vitsaus lähtee siitä ymmärryksestä että meille on jo sähkötekniikan alkuvuosina 1800-luvulla näytetty miten suuri aurinkomyrsky tuhoaa kaiken sähkömekaniikan. Silloin tapahtu sellainen Jumalan antaman varoituksen nimissä, mutta siihen aikaan mikään muu ei tuhoutunut kuin lennättimet. Ne jopa syttyivät palamaan.

Tällainen valtava auringon säteilymagneettinen purkaus kun tapahtuu, sitä ei kestä DVD levyjen tallenteet, eikä tietokoneen sirut, ei kovalevyt eikä mitkään mihin on sähkömagneettista vaikutusta.

Olen nähnyt että eräs venäläinen hakkeri kehitti sellaisen sähköshokki USB tikun joka hajottaa koko tietokoneen alle sekunnissa. Se tekniikka on hyvin yksinkertainen, Se kerää virtaa itseensä sen muutaman sekunnin kymmenyksen ajan ja pamauttaa sen läpi koko koneen hajottaien kaikki virtapiirit ja kondensaattorit jne. jne.

Sellainen sähkömagneettinen pulssi käy yli koko maailman ja yksikään sähkölaite ei enää ikinä toimi sen jälkeen. Kaikki kännykät räjähtelee ihmisten taskuihin ja korville, sekä ihon alle ne sinne pisteyt sirut, kun tämä ilmiö tapahtuu.

Tämä on minun näkemykseni tästä asiasta.

 

Takaisin etusivulle

 
 

Takaisin etusivulle

 
 
6.2.2017
 

Olen pahoillani, kun mulla ei ole ollut mitään sanottavaa vähään aikaan

Haluaisin kyllä puhua mutten viitsi puhua mistään keinotekoisesti omassa lihassani, vaan haluaisin aina kertoa mitä henki tuo sanottavakseni. Näin minä olen toiminut kaikki kymmenen vuotta kun olen täällä kertonut erilaisia asioita ja aiheita käsitellyt.

Antakaa enteeksi koska olen vajavainen ihminen, kuten me kaikki ja en saa aikaan juttuja, tai ne tuntuvat jo liian käsitellyiltä, eikä niissä ole enää mitään lisättävää. Maailma on kauheassa kunnossa ja valtion kirkkomme vielä korostaa tätä luopumuksen tilaa. Minäkin vain odotan Herraa Jeesusta tempauksen muodossa tulevaksi ja vie minuut muiden Häntä odottavien mukana pois täältä jossa alkaa pahat ajat. Tule Herra Jeesus!

 

Takaisin etusivulle

 
 
5.2.2017
 

Mark my words – kuten sanotaan – Brittien natojoukot nousevat maihin Porin edustalla

EU ei tule Suomen avuksi kun Venäjä tulee tänne ja ottaa maan meiltä yksipuolisin menettelyin. Yksikään EU maa ei tee meidän maamme pelastamiseksi mitään. Sen sijaan EUsta irroittautuva Englanti tulee pelastamaan puolittain tilanteen. He tulevat Tukholman edustalta laivoillaan Porin korkeudelle ja asettuvat Venäjää vastaan purettuaan tankit ja muun asevoimansa.

Porista lähtee tienumero 8 sekä Turkuun että Ouluun. Sitten siitä lähtee tiet numero 3 Helsinkiin ja tie 11 Tampereelle ja kolmas tie vielä Jyväskylään. Näitä valtateitä käyttämällä Venäjän invaasio koko Suomen valtaamiseksi pysäytetään ja siitä syystä Venäjä ei voi valloittaa koko maata.

Minä puhun nämä sanat Jumalan sanana, en ominani.

Tämä invaasio alkaa useita viikoja aikaisemmin Ivalon alueelta rajakahakan seuraamuksen kautta, jolloin Venäjä aloittaa Suomen valtauksen. Se alkaa siten kuin moni profetia on sen jo ennalta kertonut… suomineidon niskasta.

 

Takaisin etusivulle

 
 
27.1.2017
 

Tämä mielipide ei ole tyhjästä temmattu – Trump myöntää etupiirin Venäjälle

Suomen avioliittolaki saa tuntea suoraan iskun heti kun 20.3.2017 se astuu voimaan. Pelkään pahoin että nämä kaikki johtavat siihen. Trumpin ja Putinin puhelulla saattaa tulla nämä asiat heti esille. trump ei tule välittämään, ei Baltiasta, eikä Suomesta. Mutta Naton on pakko välittää Baltiasta, joten Suomi on se heikoin lenkki.

 

Takaisin etusivulle

 
 
23.1.2017
 

Tarvitseeko rauhansopimuksen tulla ihan päivälleen? Raamattu ei sano sitä suoraan

Raamatussa ei tietääkseni olla puhuttu rauhansopimuksesta, vaan rauhasta alueella, ”jolla on puoliväli” joka siis rikotaan sen ollessa puolessa välissä. Tämän rauhan pituutta ei tietääkseni ole mainittu missään päivälleen, vaan laskennallisesti. Elikkä Danielin kirjassa 12. luvussa kerrotaan päivälleen sen jälkimmäinen puolikas. JOTEN…. se on 7-vuotinen.

TÄLLÄ HETKELLÄ LÄHI-IDÄN RAUHAA TEHDÄÄN ASTANASSA = synonyymi sanalle saatana, satan, santa = astana. Paikka on muutenkin varsinainen pimeä maailmankolkka joka on Illuminatien uskonnollinen pyhättö ja auringonpalvojien kohde. Siellä tällä hetkellä soravataan tätä rauhaa, eikä missään ole mainittu, että rauha pitäisi olla päivälleen 17.1. jotta se osuu päivälleen taas Tisha be Av kuun yhdeksänteen. Mutta siitä taas pitää mennä päivälleen eteenpäin 1290 päivää, joten rauhan on oltava 7-vuotinen joka tapauksessa, joten sikäli sen täytyy olla ennalta tehty rauhansopimus.

Tein alle kaavan ja asiaa valaisevat raamatunpaikat:

 

Takaisin etusivulle

 
 
22.1.2017
 

Jeesuksen oman uskon tunnetilat päivittäin

Me näemme ympärillämme kaikenlaisia uskovaisia. Kerron esimerkin jonka olen kertonut joskus ennenkin.
Istuin Helsingissä #82 paikallisbussiin Roihuvuoresta Herttoniemen metroasemalle joskus vuoden 2011 vaiheilla keskellä arkipäivän vilinää.

Bussissa istui etuviistossa somalipariskunta pienen tyttärensä kanssa sillä tavalla että saatoin katsella heitä ilman että he häiriintyvät, koska luonnollinen katselusuunta on heihin päin.

Kiinnitin huomiota tietysti siihen että nainen oli pukeutunut pään yli vievään huntuun, kuten muslimeilla on tapana mutta mies ja lapsi on normaalivaatetuksessa. Mutta tässä pariskunnassa oli jotain täysin poikkeavaa muslimipariskunnaksi, koska mies kohteli naistaan hellien ja jutellen tälle mukavia ja he nauroivat keskenään. Heillä oli kuitenkin lapsi, joten tässä ei ollut kyseessä mikään seurustelu tai vasta naimisiin mennyt pari, joten siinä mielessä asia oli poikkeuksellinen. Lapsi leikki hiljaa itsekseen välillä vanhemmille jotain iloisesti sanoen ja vaimo hymyili onnellisen näköisenä. Se ei ollut normaalimuslimiperheen kuvaus alkuunkaan. En koskaan ole nähnyt muslimiperhettä jossa nainen olisi miehensä kanssa iloinnut julkisesti tai muutenkaan.

Seurasin ihmettä ja näin heidän kasvoillaan jonkinlaisen tutun rauhan ja onnen. Mietin että miten se on mahdollista muslimiperheessä, kunnes pääsimme Herttoniemeen ja tämä somalimies kyyristyi hieman noustakseen istuimelta ylös ja hänen kaula-aukostaan lipsahti esille pieni kultainen risti.

Minä reagoin siihen että ”NIKS” Halleluja Jeesus Kristus! Ei siis enää ollutkaan niin ihmeellistä. He olivat löytäneet ilon ja autuuden.

Näillä sanoilla haluaisin meidän kiinnittävän huomiota omaan elämäämme ja kastomaan sitä sillä silmällä että luotammeko me riittävästi Jeesukseen Kristukseen jotta voimme elää ja olla kuten Hän meitä on kehottanut. Iloitsemmeko me ja tunnemmeko me pelastusvarmuuden sydämessämme ja sitä kautta autuutta, luottamusta kaikkeen eteemme tulevaan, niin koetukseen kuin haasteisiimme?

Jos ajattelemme sitä näin että jos me uskomme että Herramme Jeesus tuli ihmiseksi ja kuoli meidän puolestamme, jotta me saisimme rauhan synneistämme, niin miksi me sitten väännämme suupieliä, tai synkistelemme, etsimme valtavia hengen kokemuksia saavuttaaksemme jotain joka pönkittäisi uskoamme? Miksi me myös etsimme teoillamme takuuta sydämemme vakuudeksi että me kelpaamme? Miksi otamme tämän maallisen elämän niin vakavasti jos kerran sanassa sanotaan päin vastoin ”voi turhuuksien turhuus”.

Kun katselen videoita netistä, siellä ennen eksyksissä ollut saarnamies kertoo kuinka toinen saarnamies on eksyksissä ja hän on itse niin synkkä ettei mitään ilon häivää näy hänen kasvoillaan. Onko hän todella löytänyt vielä elämälleen oikean suunnan, vai patako nyt vaan kattilaa soimaa?

Jeesuksen seuraajan elämään kuuluu ilo ja laulu, tanssi ja sydämen onni siitä että olemme saaneet löytää kalliin veren joka puhdisti meidät synneistämme. Se on iloinen asia, eikä haudan vakava!

Huumori kuuluu myös Jeesuksen oman ominaisuuksiin. Jumala on luonut meihin huumorin ja käytti sitä Raamatussa läpensä jatkuvasti tietyissä kohdissa, vaikka tämä kuuden päivän maallinen sota onkin varsin ikävä aika ihmisen oppia löytämään takaisin Jumalan luo. Jeesuskin itki ja murehti sitä asiaa monta kertaa kun lukee sieltä niitä apostolien evankeliumeja. Mutta kun Jeesus kuoli ja nousi ylös, niin alkoi ilo… Jeesus itse kysyi Marialta ensin miksi sinä itket ja suret, sillä hauta on tyhjä? Uskomme on niin heikko että vaikka Jeesus sanoi nousevansa kolmantena päivänä ja hauta oli tyhjä kolmantena päivänä, niin ihmisen logiikka pettää meitä ajattelemaan että nyt Jeesuksen ruumis on varastettu, eikä tule mieleenkään ajatella että ”no nyt se tapahtui minkä Jeesus lupasi”. Meidän luontomme tuppaa olemaan synkistyvää sorttia ja emme osaa uskomme vähyyden vuoksi iloita voitostamme, vaan haemme uskomme pönkittäjää joka paikasta jotta se saisi ruokaa, vaikka kaikki tarvittava ravinto on meillä jo Raamatun lehdillä.

Pitää uskaltaa osata heittäytyä Jeesuksen kämmenelle vaikka me helposti teemme Ananiaan ja Safiran uskon vähyyden synnin varautumalla varmuuden vuoksi johonkin maalliseen. Kuulen monesti juuri näistä puhuttaessa käytettävän lauseita että vaikka uskomme Jumalan johdatukseen, niin me emme voi heittäytyä siihen tekemättä itse mitään, vaan meidän täytyy varautua pahimpaan. Se juuri erottaa uskon ja epäuskon. Meidän ei tarvitse todellakaan varautua pommisuojaan, hernepurkkeihin ja pakastettuihin paristoihin, vaan uskomme kautta Jeesukseen Kristukseen ja ILOITA HERRASSA!

”Sinä osoitat minulle elämän tien, sinun lähelläsi on ehtymätön ilo, sinun oikealla puolellasi ikuinen onni.” Ps. 16.9, 11

Tule Herra Jeesus!

 

Takaisin etusivulle

 
 
18.1.2017
 

Olli ”Nokialainen” puhuu että Trump olisi antikristus

Minä olen tunnetusti hyvin analyyttinen, enkä halua antaa Raamatussa mitään mennä ohi korvien ja käytännön analyysin, vaan haluan ymmärtää ettei Raamattua ole ensinnäkään tehty pelkän ihmisen toimesta, vaan korkeamman voiman, Jumalan ohjaamana, joka ei sinne anna mennä mitä tahansa turhaa. Siksi minä tarkastelen Raamattua erittäin suurin suurennuslasein.

Antikristuksen tunnusmerkit tosiaan täytyy täyttyä! Ei kuka tahansa voi olla se mistä puhutaan Joh.ilm. 13. luvussa ja pitää muistaa että näitä ei ole vain yksi, vaan kaksikko, väärä profeetta ja peto, jota antikristukseksi kutsutaan. (vaikka minusta antikristus on väärä termi edellenkin käyttää ko. henkilöstä).

Olli siis puhuu että Donald Trump olisi antikristus. Okei, no ensinnäkään antiksistuksella pitää olla kuolinhaava ja pieni valta historiassa ja koko maa seuraa tämän kuolinhaavan paranemista. Tässähän riittää sitten Trumpille skenaariota.

Amerikan presidentti, eikä yhdenkään maan korkeinta johtoa voida kutsua hyvällä mielelläkään pieneksi vallaksi, joten aina jos joku nimitetään ministeriksi tai miksikä tahansa tässä kategoriassa, hän ei todellakaan ole antikristus, eikä sellaiseksi muutu. Sama koskee maailman suurimpien yrittysten ja vaikutusvaltaisimpien henkilöiden luetteloa, jossa Putin oli viimeksi ykkönen ja Trump valitettavasti kakkonen, joten vaikeaa on Trumpista enää tehdä ns. ”pienen vallan omannutta henkilöä”.

 

Takaisin etusivulle

 
 
16.1.2017
 

Paavalin sanat ”tänne jääneet” ja ”ette ehdi ennen poisnukkuneita” – mitä nämä tarkoittaa?

Kirjoitan tämän kuunneltuani ja katseltuani Norolammen videon (yllä) jossa hän esittää tämän saman Paavalin sanojen merkitystä erityisen ontuvasti ja valitettavan täynnä tyhjää puhuen. Hän takkuilee puheissan eikä kyennyt tuomaan mitään logiikkaa selostaessa tästä aiheesta. Se on vain sen merkki, ettei hän selitä asiaa niin kuin Paavali sen on tarkoittanut.

Aivan ensimmäiseksi meidän täytyy ymmärtää Jumalan sanan merkitys ja Jumalan kyky sanoa sanottavansa viestinä meille ymmärrettävässä muodossa JOLLA ON MERKITYSTÄ ja tässä sanomassa jonka Norolampi esittää, ei ole mitään sanomaa eikä kelvollista viestiä. Ketä kiinnostaa se seikka, ehtiikö kuolleet ensin vai ei? Mitä väliä sillä tiedolla on??? Herää kysymys!
Pitääkö Paavali meitä tyhmänä ja mikä pahinta, pidämmekö me Jumalaa niin tyhmänä ettei Hän kykene antamaan sanomalleen merkitystä sanoessaan näinkin huomattavaa yksityiskohtaista tietoa. Tänne jääneet elossa olevat eivät ehdi ennen kuolleita… ellei siis kyseessä ole jonkin muun asian tarkennus! Ketkä elossa olevat ja ennen kaikkea miksi mainita lause ”meidät jotka olemme jääneet tänne”. Mistä jääneet? …herää kysymys!

Ei Jumala ole tyhmä, eikä pidä meitä sentään niin tyhminä ettemme voisi ymmärtää että jokin isompi sanoma tällä on kuin se että ehtiikö kuolleet ensin vai kaksi sekuntia perässä. Mitä väliä sillä siinä kohtaa on? Tyhjää ja tarpeetonta tietoa. Ellei siis asiassa ole jokin isompi ja paljon merkittävämpi taitekohta, johon moni ei ole kiinnittänyt huomiota.

Minun pitäisi tehdä samankaltainen video mutta tyydyn esittämään kuitenkin tämän saman kaltaisen piirroksen kautta kuin Norolampi esitti ”ilmapuurossaan” joka on pelkkää tyhjää sanomaa. Mutta nyt esitämme samat Paavalin sanat jotka Norolampi esitti mutta tällä kertaa pelastussanoman sadonkorjuumallin mukaan ja katsomme mitä sanomaa ja viestiä nämä lauseet sitten kertovat meille ja saammeko ”ilmapuurosta” mahdollisesti vielä syntymään oikeaa ”marjapuuroa” ja voi silmällä oikeen. Asialla täytyy olla sen arvoinen merkitys että Paavali sitä teroitti tessalonikkalaisille ja siis meille.

Kuvaavaa Norolammen selityksessä oli jo heti alussa kun hän piirsi ”aikajanan” josta ei missään kohtaa tullut mitään aikajanaa, vaan mitätön alleviivaus, jossa ei aikaa juurikaan ole kuvattu mitenkään. Ja siinä alla 1. Tessalonikkalaiskirjeen 4. luvun raamatunkohta ikäänkuin tukemaan onttoa tarinaa vailla mitään sanomaa.

Sitten hän alkoi selittää elossa olevista jotka ovat jääneet tänne ja piirsi niistä aikajanalle kolme tikku-ukkoa kuvaamaan koko elossa olevaa seurakuntaa, joka kuitenkin on niin kirjava ettei mikään temppu riitä antamaan heille tässä ajassa samaa mahdollisuutta. Tarvitaan siis suuri ahdistus, jonka kaltaista ei ole koskaan ennen ollut. Siihen työhön tämän suuren elossa olevien joukon on jakauduttava selvästi osiin. Nämä kaikki pelastuvat kuvataan naisina, koska nämä kaikki ovat lopuksi yhtä ja Raamattu kuvaa heitä lopuksi yhtenäisenä Jerusalemina.

Ennen tempausasiaa, Norolampi piirsi kuolleet aikajanalla elossa olevien jälkeen. Ei tietenkään loogista sekään aikajanalle piirrettynä Raamatun vastaisesti. Mutta kun ongelmanhan muodostaa ihmisten suppea käsitys Jumalan keinoista. He näkevät kaikki vain yhtenä tapahtumana yhdessä hetkessä ja sillä selvä. Ikään kuin Jumala olisi kahlittu yhteen tapahtumaan, eikä siis muuta voi olla. Tässä videossakin Norolampi toteaa saman minkä loputtomat muutkin että Jeesus tulee vain kerran ja muut ei ole. Niin… noh mutta tuo Herran tulemus on jälkikäteen sitten katsottuna täysin selvä tempausten jälkeen. Jeesus tuli vain kerran, eikä koskenut jalallaankaan maan kamaralle vaikka Hän toteutti useammankin tempauksen.

Norolampi koitti pysyä asiassa muttei asiaa ole, koska ei asiassa ole sisältöä. Minä en ihan varma ole miksi hän tämän videon on tehnyt koska tässä ei ole minkäänlaista ”main pointtia”. Posttribunatiolismissa ei ole mitään logiikkaa ja he ovat itsekin miettineet miksi temmata ketään Herraa vastaan kun Herra on tulossa itse maan päälle perustamaan tuhatvuotista valtakuntaa. Miksi siis pitää temmata kauhean kokoinen porukka, vain käydäkseen pilvissä ja palatakseen sitten maan päälle. Samoin kysymys kuuluu, mitä sijaa Jeesus lähti valmistamaan jos niitä ei käytetä mihinkään?

Pelastussanoman ilmoituksen mukaan missään ei ole mitään ristiriitoja ja kaikessa on merkityksensä, eikä minun tarvitse kertoa tätä turhaan.

Lisäksi sanon että totuus yhtyy totuuden kanssa ja siksi ei ole sattumaa että 3. Mooses 23:15-17 lukee morsiamesta että ne ovat kaksi kakkua ja että juuri Mooses lähetti kaksitoista vakoojaa luvattua maata tutkimaan ja vain kaksi päätyi tahtomaan sinne ja loput 10 päätyivät menemään erämaahan. Siksi ei ole sattumaa sekään miksi Matteus 25. luvun vertauksessa oli kymmenen neitsyttä, viisi tyhmää ja viisi viisasta. Eikä sekään että ahtaalla portilla ei olisi mitään virkaa jos ne viisi menee siitä ja viisi toisesta. Ja kaiken huipuksi Mooseksen sadonkorjuukin saa aivan saman lopputuloksen. Ensin leikataan näyte uutisvilja ja viedään se Herralle jonka jälkeen vasta leikataan pääsato, muttei sitä saa leikata pellon reunoja myöden, sillä ne on jätettävä köyhälle kulkumiehelle, joka palajaa häistään kaikkine pyhinensä ja on kaikkea muuta kuin köyhä. TÄSSÄ ON SANOMAA!!!

Vielä pitää lisätä se, kuinka paljon minä haluan peräänkuuluttaa ymmärtämään kuinka vaikeassa tilanteessa Jumala on. Maailmassa on ennätysmäärä ihmisiä, elikkä lehes yhtä paljon kuin on ollut koko tällä vuosituhannella yhteensä. Tämä luku on nyt täällä elossa!

Ei Jumalalla ole mahdollisuutta tehdä yhtäkkiä erottelua, eikä 7-vuodessakaan ilman erikoistoimia, jotka ovat imestyskirjan sisältö.

Lue Hesekiel 7. luvusta mitä tapahtuu kun ihmisten tajuntaan pamahtaa että nyt se kaikki alkaa mistä on ennsutettu. Ei se ole yksi ainoa tapahtuma, vaan sarja tapahtumia oikein rytäkässä jotta ihminen tajuaa kääntyä omavoimaisuudestaan ja pelastua. Siksi Jumala on säätänyt hieman piiloon Raamatussa nämä kolme tapahtumaa, morsiamen salainen tempaus. Sitten noin 3-4 vuoden kohdalla häävieraat ja jäännös jää odottamaan kupeet vyötettyinä Herran paluuta kaikkine temmattuine pyhinensä, joihin toisella kuolemalla ei ole enää valtaa.

 

Takaisin etusivulle

 
 
16.1.2017
 

Jotenkin nyt vaan tämä ei yllätä minua mitenkään – miksiköhän?

Vaarallinen alue: Venäläiskenraali Andrei Kartapolov näytti tämän karttakuvan puolustuskonferenssissa Moskovassa toukokuussa 2015. Tutkija Dmitri Gorenburgin blogissaan julkaisemassa kuvassa on Pohjois-Euroopan sotilastilanne venäläissilmin. Kuvan yläosassa erottuu pisteviivalla rajattu alue, joka sijoittuu Suomen ja Ruotsin Lappiin. Alueella on merkittynä Rovaniemen ja Ruotsin Jokkmokkin sotilaskentät. Kartassa olevassa tekstissä viitataan Suomen ja Ruotsin isäntämaasopimuksiin Naton kanssa. Tekstissä sanotaan maiden tehneen sopimuksen ”ruotsalaisen ja suomalaisen infrastruktuurin käyttämisestä sen takaamiseksi, että Naton joukkoja voidaan siirtää Pohjois-Eurooppaan”.

 

Takaisin etusivulle

 
 
 
 
 

Arkisto

 
| 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |