Pelastussanoma

 

Päivittäistä seurantaa



 
 
18.4.2017
 

Olkaa nyt Rakkaat Kristityt tarkkana, koska tulee kutsu laittaa pyhäpuku päälle

Nyt Erdogan on pessyt kätensä EU:sta ja suuntaa kohti uusia ja voimakkaampia taustajoukkoja, ylös naapuriin Venäjään käsin, kuten profeetta Hesekiel on jo sen ennustanut luvussa 38 jossa he liittyvät yhdeksi joukoksi ja siirtyvät siitä kohti luvattua maa-aluetta.

Vilna Gaonin sanoma 1700-luvulla sanoo että kun kuulette, että Venäjän joukot valtaavat Krimin, tietäkäätte, että messiaaninen aika on alkanut ja hänen askeleensa alkavat kuulua. (TOTEUTUNUT!)
Sitten kun kuulette, että Venäjän joukot ovat saavuttaneet Konstantinopolin, teidän on syytä laittaa yllenne sapattivaatteet, koska se tarkoittaa, että Messias tulee millä hetkellä hyvänsä.

Minun on nyt siis varoitettava kaikkia uskovia yhtä aikaa että se ei ole kuin hetki kun Erdogan pyytää venäläiset laivat ikään kuin viestiksi kaikille, että nyt liittolainen on vaihtunut. Se ei tarvitse ennakkoilmoituksia, eikä mitään. Yhtäkkiä vaan ne laivat ovat siellä Konstantinopolissa, elikkä Istanbulissa.

Sen jälkeen ON AIKA… se on merkki että nyt ne sapattivaatteet päälle, eikä niitä saa ottaa pois. Aika on tullut!

 

Takaisin etusivulle

 
 
15.4.2017
 

Maailman vanhin kuoli – VIIMEINEN 1800 luvulla syntynyt

Vuonna 1899 istui alas siionistinen neuvosto jotka päättivät silloin perustaa Israelilaisen valtion. Tämän jälkeen alkoi suuri muuttoliike vanhan Israelin alueelle ja he aikalaiset OSTIVAT maansa sen ajan palestiinalaisilta.

Raamattu puhuu tähän samaa liittyen Jeesuksen omien sanojen mukaan kun opetuslapset kyselivät hänen paluustaan. Jeesus siis sanoi näin:

Matteus 24:32-34 Mutta oppikaa viikunapuusta vertaus: kun sen oksa jo on tuore ja lehdet puhkeavat, niin te tiedätte, että kesä on lähellä. Samoin te myös, kun näette tämän kaiken, tietäkää, että se on lähellä, oven edessä. Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin kaikki nämä tapahtuvat.

Tuo sen aikainen kokous oli siis siitä merkityksellinen että se aloitti tämän tapahtuman, jonka sisällä on se sukupolvi joka ei poistu. Nyt on SE RAJA ylitetty ja sen toisella puolella, tuota kokousta ennen, vuonna 1800 luvulla syntyneet ovat menneet historiaan.

Siinä mielessä eräs ainakin minun jo pitkään seuraamani raja ylittyi.

 

Takaisin etusivulle

 
 
14.4.2017
 

Titanicin tuho ja Kim Ill-Sung syntymä olivat peräkkäin

Lehti USA:n ja Pohjois-Korean tämän hetekn tilanteesta:

Ulkoministeri Wang Yin mukaan konflikti voi puhjeta hetkellä millä hyvänsä.

Wang varoittaa, että jos sota syttyy, kukaan ei voita vaan kaikki häviävät. Hän sanoo, että ratkaisuja saadaan aikaan vain neuvottelemalla.

Pohjois-Korean on arveltu suunnittelevan ohjus- tai ydinkoetta huomiselle, jolloin tulee kuluneeksi 105 vuotta maan entisen johtajan Kim Il-sungin syntymästä.

Tuossa vasta puhuin että Titanic ja Abrahamin viisi armonaikaa muodostavat 100 +5 armonvuotta ja nyt tämä sama 105 vuotta toteutuu uudelleen. Elikkä vuoteen 2012 päättyvä inkakalenteri ei ollutkaan humpuukia, vaan siinä hetkessä, Pääsiäsenä vuonna 2012 toteutui Herran sanat:

1. Mooses 18:20 Niin Herra sanoi: ”Valitushuuto Sodoman ja Gomorran tähden on suuri, ja heidän syntinsä ovat ylen raskaat. Sentähden minä menen alas katsomaan, ovatko he todella tehneet kaiken sen, josta huuto on minun eteeni tullut, vai eivätkö; minä tahdon sen tietää.”

Sitten alkoi 5 vuoden armonaika… ja se on nyt ohi ja Herra tekee näin:

1. Mooses 18:33 Ja Herra lähti pois, sen jälkeen kuin hän oli lakannut puhumasta Aabrahamin kanssa, ja Aabraham palasi kotiinsa.

Huomaa! Abraham palasi kotiinsa! Joka viittaa selvästi ylösottoon.

LISÄKSI! Sain aamulla herättyäni Herran sanan:

ÄLKÄÄ ENÄÄ JULISTAKO RIKKAILLE JA HYVÄOSAISILLE, VAAN SAIRAILLE JA KUOLEVILLE ENÄÄ…
Sitten minulle näytettiin Rauno Helpin kevätkokous, jossa tämä sama sanoma toistettiin siellä toukokuun alussa julkisesti.

 

Takaisin etusivulle

 
 
13.4.2017
 

Rauhaisaa Herramme Jeesuksen ristinvoiton aikaa

Herramme Jeesus Kristus otettiin kiinni kiirastorstaina ja luovutettiin juutalaisten rabbien ja ylipappien käsiin, jotka sitten veivät tätä paikasta toiseen hakattavaksi ja kidutettavaksi, tuomiolta tuomiolle, kunnes seurravana päivänä hänet ristiinnaulittiin. Mutta vain kolmeksi päiväksi Jeesus oli kuolleena, käyden tuonelassa ja syvyyksissä. Hän lunasti kuoleman ja tuonelan avaimet, nousi haudastaan ja meni ylös taivaaseen, lunasti vielä Taivaan ja maan omistuksen itselleen avaamalla perintökirja, jota kukaan ei siihen mennessä kyennyt vielä avaamaan. Kunnes tämä Juudan juurivesa, joka oli teurastetun karitsan kaltainen, se teki ja lähti voittajana voittamaan sieluja itselleen.

Tämä kaikki oli kuitenkin hänen itsensä vapaehtoinen päätös ja suurenmoinen suunnitelma, koska ilman tätä tekoa ei hän olisi voinut lunastaa synnittömän kuolemansa kautta maailmaa itselleen. Ja kun näin kävi, niin siihen loppui saatanan omistussuhde maahan ja sen luotuihin, syyttäjä paiskattiin maailmaan ja lunastaja ja puolustaja nousi tämän tilalle Jumalan eteen.

Nyt kaikilla on oikeus ja mahdollisuus tähän veren perintöön, oksastaa itsensä takaisin siihen elämänpuuhun, jonka Jeesus Kristus hengellään antoi lunastaa puolestamme!

Vetää siis sanattomaksi niiden kiitosten määrän suhteen sitä nasaretilaista miestä kohtaan, joka olikin itse Jumalamme ja luojamme. (Joh. 1:1-5)

HYVÄÄ PÄÄSIÄISTÄ KAIKILLE LUKIJOILLE!

 

PS. minä kirjoitan nyt ensimmäistä kertaa www.pelastussanoma.fi 2.0 versiota ja siksi kaikki tekeminen on nyt hiukan uutta ja jännää oppimista. Täytyy pääsiäisen jälkeen alkaa opetella kuvien liittely ym. Siunatkaamme myös veljeä joka teki nämä sivustot uudelleen. Se ei ollut pikku homma, eikä se saa jäädä huomiotta, patsi kaikki on kirjattu sinne Taivaskirjaan. Siellä me lunastamme sitten palkkashekkimme.

 

Takaisin etusivulle

 
 
11.4.2017
 

Pääsiäinen lähestyy ja pitkäperjantai on sama päivä kuin Titanicin tuhon päivä

Sekin on melkoinen yhteensattuma tälle samalle vuodelle 2017 —> Katsokaas: 1912+100 (kaks riemuvuotta 50+50) +armonluku 5 = 2017 Abraham pyysi Jumalaa säästämään Sodoman viidesti ja viidesti Jumala Sodoman säästi, muttei enempää:

1. Mooses 18:20-26 Niin Herra sanoi: ”Valitushuuto Sodoman ja Gomorran tähden on suuri, ja heidän syntinsä ovat ylen raskaat. Sentähden minä menen alas katsomaan, ovatko he todella tehneet kaiken sen, josta huuto on minun eteeni tullut, vai eivätkö; minä tahdon sen tietää.” Ja miehet kääntyivät sieltä ja kulkivat Sodomaan päin, mutta Aabraham jäi vielä seisomaan Herran eteen. Ja Aabraham lähestyi häntä ja sanoi: ”Aiotko siis hukuttaa vanhurskaan yhdessä jumalattoman kanssa?

Entä jos kaupungissa on viisikymmentä vanhurskasta; aiotko hukuttaa heidät etkä säästä paikkaa siellä olevain viidenkymmenen vanhurskaan tähden?

Pois se, että sinä näin tekisit: surmaisit vanhurskaan yhdessä jumalattoman kanssa, niin että vanhurskaan kävisi samoin kuin jumalattoman! Pois se sinusta! Eikö kaiken maan tuomari tekisi oikeutta?” Ja Herra sanoi: ”Jos löydän Sodoman kaupungista viisikymmentä vanhurskasta, niin minä heidän tähtensä säästän koko paikan”.

1. ARMO 2012-13

1. Mooses 18:27-28 Aabraham vastasi ja sanoi: ”Katso, olen rohjennut puhua Herralleni, vaikka olen tomu ja tuhka. Entä jos viidestäkymmenestä vanhurskaasta puuttuu viisi; hävitätkö viiden tähden koko kaupungin?” Hän sanoi: ”En hävitä, jos löydän sieltä neljäkymmentä viisi”.

2. ARMO 2013-14

1. Mooses 18:29 Ja hän puhui vielä hänelle sanoen: ”Entä jos siellä on neljäkymmentä?” Hän vastasi: ”Niiden neljänkymmenen tähden jätän sen tekemättä”.

3. ARMO 2014-15

1. Mooses 18:30 Aabraham sanoi: ”Älköön Herrani vihastuko, että vielä puhun. Entä jos siellä on kolmekymmentä?” Hän vastasi: ”En tee sitä, jos löydän sieltä kolmekymmentä”.

4. ARMO 2015-16

1. Mooses 18:31 Mutta hän sanoi: ”Katso, minä olen rohjennut puhua Herralleni. Entä jos siellä on kaksikymmentä?” Hän vastasi: ”Niiden kahdenkymmenen tähden jätän hävittämättä”.

5. ARMO 2016-17

1. Mooses 18:32 Ja hän sanoi: ”Älköön Herrani vihastuko, että puhun vielä tämän ainoan kerran. Entä jos siellä on kymmenen?” Hän vastasi: ”Niiden kymmenen tähden jätän hävittämättä”.

Sen jälkeen ei tullut armoa ja 14.4.2017 Titanic ajaa jäävuoreen…

1. Mooses 18:33 Ja Herra lähti pois, sen jälkeen kuin hän oli lakannut puhumasta Aabrahamin kanssa, ja Aabraham palasi kotiinsa.

 

Takaisin etusivulle

 
 
10.4.2017
 

Inarin mies, Ari Suomen tuleva profeetta on nyt ilmeisesti 57-vuotias

(Omeriin 56 päivää)

Suomi24: profetiasivuilla oli seuraava kirjoitus vuodelta 2013

Niilo Yli-Vainio oli 57 VUOTIAS, kun herätys alkoi v.1977 kesällä. Kathryn Kuhlman profetoi, että kun on kulunut 30 vuottaNiilon kuolemasta, niin Suomessa alkaa suuriherätys.

Kaikki uskoivat siihen. Meni 30vuotta Niilon kuolemasta.

Markku Koivisto oli odottanut sitä hetkeä ja uskoi olevansa Suomen herättäjä, mutta hän ”kompastui” ollessaan 57 VUOTIAS. Sitten nousi Michael Howard ja ilmoitti olevansa huutavan ääni Suomessa. Perustipa vielä yhdistyksenkin Huutavan ääni ry. Kun Niilo Yli-Vainion kuolemasta oli kulunut 16.11.2011 30vuotta, täytti Michael Howard samana päivänä 57 VUOTTA.

Vuonna 1956 Yli-Vainio näki näyn Suomessa alkavasta herätyksestä. Tänävuonna näystä tulee kuluneeksi 57 VUOTTA.

Niilo Yli-Vainio tunnusti katkerana v.1981, että tämä ei ole se herätys, josta hän näki näyn vuonna 1956.

Tuleva herätys…

Onko mies, jonka Jumala nostaa, 57 VUOTIAS ?

Inarin profeetta Ari, elkkä siis saamani profetian päähenkilö on nyt mitä ilmeisimmin juuri 57-vuotias ja aika alkaa olla nyt täysi. Olemme odottaneet 10 päivää ahdituksissa ja vuosi 2017 kesällä tulee kuluneeksi 40 vuotta Ylivainion 1977 herästyksen alusta.

Morsiamen tempaus on se joka sytyttää herätyksen ja Omerin laskenta osuu aina juuri kesän kynnykselle ja Ari aktivoituu heti. Hän tietää kyllä merkin ja mitä pitää heti tehdä, vaikkei siihen vielä osaakaan uskoa. Hänet on kyllä valmisteltu huolella työhönsä.

Lisäksi meillä on erityisen merkittävä muukin ajankohta saman vuorokauden aikana, nimittäin 5.6.1967 alkoi kuudenpäivän sota, siis 50 vuotta sitten, joka taas on riemuvuosijuhla.

Monta merkittävää asiaa osuu nyt paikoilleen! Eikä siis ole ihme jos nyt on koko maailma suurinpiirtein hyäkännyt suurena joukkona allekirjoittanutta vastaan tuomitsemaan ja haukkumaan vaikka miksi eksyttäjäksi ja juopoksi ym. mitä nyt keksivät…

 

Takaisin etusivulle

 
 
9.4.2017
 

Onko synneissämme joitain elämätaakkoja? Luulen että on!

Tässä tuli vaan viime päivien kokemuksesta mieleen että jos meillä on taakka syntilistalla, jota emme ole täysin osanneet puhdistaa Jeesuksessa. Siis me olemme Jeesukselle selittäneet että tuo mies käski minun tehdä abortin, eikä se ollut minun vika. Niin tässä tapauksessa aikaa kulumalla Jumala ottaa pois empatian ja jättää kylmän kolon sydämeen, joka aiheuttaa lukemattomia ongelmia elämään armottomuutena lähimmäistä kohtaan.

Videolla näytetään abortoitu tulitikkuaskin kokoinen lapsi, jolla selvästi on kaikki elämän suojeluvaistoa myöden olemassa. EI HERKILLE!!

https://www.facebook.com/TheConservativeMemeKing/videos/380811408985274/

Elikkä jokainen joka selittelee syitään Jeesukselle, ei koskaan ole anteeksiannon piirissä, koska Jeesus ei ole automaatti, jolle voidaan tosta vaan tuoda kaikki katumatta aidosti. Tätä myötä poistuu kaikki muukin pelastuksen piiri, joka koskee siis morsianta.

TÄSTÄ SYYSTÄ… Matteus puhuu rikkaviljasta joka on sidottava kimppuihin ettei sadonkorjaajat leikkaisi sitä nisun muakana. Niin pieni ero on morsiamen ja häävieraan välillä. Jokainen tänne jäävä tulee tajuamaan syyn mutta se vaatii itkun ja nöyrtymisen.

 

Takaisin etusivulle

 
 

Takaisin etusivulle

 
 
3.4.2017
 

Totuus seuraa loogisia askeleita ja valhe seuraa ristiriitaisia askeleita

Morsiamen tempauksessa on kyse ennen kaikkea Jeesuksen odottamisen tarpeesta ja sellainen ei voi koskaan johtaa mihinkään harhaan, koska Raamattu kehottaa valvomaan ja odottamaan. Totuus seuraa loogisuuden askeleissa ja valhe seuraa ristiriitojen askelia.

Joten mihin tempausta tarvitaan jos kerran Jeesus tulee maan päälle? Mutta tempausta tarvitaan, mikäli Jeesus pelastaa sanansa mukaan morsiamensa hädän hetkestä ja tempaus toteutetaan selvän sana mukaisesti siten että toinen otetaan ja toinen jätetään. Näin Raamattu asian selvästi ilmoittaa ja silloin alkaa karitsan häät.

Mutta mitkä häät ne sellaiset on, joissa ei olisi loogisuuden nimissä häävieraita? Täytyy siis tulla suurempi tempaus vielä, koska loogisuuden nimissä, eihän morsiamia ole häissä enemmän kuin vieraita, vaikka millaiset häät olisi.

Luukas 12. luvussa kerrotaan näistä ihan loppuun asti jäävistä, odottakaa kupeet vyötettyinä milloin Herra palajaa häistään. Loogisuuden vuoksi voinen sanoa että miksi Jeesus palaa häistään kaikkine pyhinensä, jos ei ole ensin noutanut morsianta ja häävieraita häihinsä?

 

Takaisin etusivulle

 
 
1.4.2017
 

PELASTUSSANOMA 10 VUOTTA!

Ilotkaamme että olemme saaneet julistaa ahtaina aikoina pelastussanomaa Kristuksessa

 

Takaisin etusivulle

 
 
 
 
 

Arkisto

 
| 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 |