Kun Donald Trump saa aikaan historiallisesti yhden merkittävimmistä rauhansopimuksista, niin yksikään suomalainen mediatalo ei hiiskahda asiasta sanaakaan. Mutta jos tämän rauhansopimuksen takana olisi ollut vaikkapa Obama, niin lehdet olisivat lööpittäneet asiaa etusivuillaan ja televisio niiden pääuutisissa.
Kun mennään historiassa taaksepäin, vuoteen 1993, jolloin ei tehty mitään varsinaista rauhansopimusta mutta Clinton sai edes samaan pöytään Israelin ja Arafatin, niin koko maailman lehdistö piti asiaa ykkösuutisena.
Viittaan tällä 1. Korinttolaiskirjeen 13. lukuun, jossa Rakkaus on Jeesus Kristus, äläkä luule vahingossakaan, että sinussa itsessäsi sitä olisi niin paljon, että täyttäisit tuon Paavalin kirjeen vaatimukset, joita siinä luetellaan. Me emme koskaan kestä, usko ja onnistu noissa jakeissa. Me olemme ilman Jeesusta vain helisevä vaski ja kilisevä kulkunen. Tästä johtuu kysymykseni pohja, elikkä vaikka minä puhuisin enkelien kielillä ja kaikki tieto minulla olisi, niin en olisi mitään, YHTÄÄN MITÄÄN, ilman Rakkautta, elikkä synonyymi Jeesuksesta, joka kestää kaikki, toivoo kaikki, antaa anteeksi kaiken, uskoo kaiken ja rakastaa ikuisesti. Vain HÄNEN NIMESSÄÄN voimme nähdä nämä jakeet täyttyvän myös itsessämme.
Nimittäin! Kun keskustelemme uskonkysymyksistä, teologisista vaikeista aiheista, joissa olemme erimielisiä, niin siksi Raamatussa sanotaan, älkää tuomitko, älkää kadotustuomiota kenellekään lukeko!
Tämä siksi koska emme voi tietää varmaa! Tieto ei asu meissä!
Olkaamme nöyriä toisillemme, älkääkä pilkatko toistanne, vaikka luulette toistanne tietämättömäksi tai harhaoppiseksi. Itse olen kuullut monta kertaa lauseen, olet eksynyt tai olet harhassa ja kuitenkin me kumpikin tunnustamme Jeesuksen Herraksemme ja vapahtajaksemme. Miksi siis olisimme harhassa tai eksyneitä, jos meillä on sama vapahtaja?
Antakaa kaikkien kukkien kukkia ja tieto ei ole pelastus, vaan Herramme Jeesus Kristus. Hänessä meillä on pelastus, eikä tieto ole muutenkaan meille hyväksi. Me ylpeilemme tiedolla mitä kauheimmilla tavoilla, kuin rokkitähdet. Ylpeilemme maisteri- ja tohtoritutkinnoillamme, papereillamme, joissa on tärkeiden instituutioiden nimiä. Me halveksumme muita luulemalla, että tiedämme niin paljon, vaikka tietomme tulee meille vain taakaksi ja synniksi, jolla kerskaamme.
Lisäksi tieto on eksyttävää ja orjuuttavaa, koska tiedon varassa eläminen on ennen kaikkea maailmassa elämistä, mutta uskon varassa eläminen on taas taivaallista elämistä Herrassa Jeesuksessa.
Aivan juuri totesin tuossa, että vaikken osaisi puhua, lukea, kirjoittaa, en minä eksyisi, jos minulla on Jeesus oppaanani. Miten voisin eksyä, vaikken tietäsi mistään mitään, koska uskoni Herraan on niini suuri, etten edes halua tietää tiedoista, enkä enää tieksi sillä yhtään mitään. Haluan vain elää Herrani Jeesuksen kuljetettavana.
Ihmiset sanovat, että ”kuule, olet harhassa, että se on tuo, ne ovat oikeesti lukeneet Raamattua ja niitä kannattaa kuunnella, ne oikeesti tietää ja ovat oikeasti lukeneet”. Kuitenkin on niin, että vaikken olisi lukenut riviäkään Raamattua, niin Jeesuksella on keinot löytää minut ja pelastaa minut ja kaiken lopuksi pitää minut pelastuksen tiellä.
Ei ole minkään sortin kunnia tietää Jeesuksen paluupäivää, eikä sen enempää ylösottoja ja niiden ajankohtaa ym. vaan kertoa, mitä Herra on sydämeen puhunut. Se riittää!
Nöyrät evankelistat tunnistaa siitä, etteivät he kerskaa tiedoillaan ja nöyrät profeetat säkkipuvuistaan, joka on nöyryyden kielikuva. He eivät nimitä itse itseään profeetoiksi, vaan palvelijoiksi. Jumala nimittää niin evankelistan, kuin profeetankin, ei ihminen.
Tässä Vihreiden virallinen tiedoitus Pride 2020 tapahtumasta:
Vihreät on yksi Helsinki Priden virallisista yhteisökumppaneista, koska haluamme, että jokaisella on oikeus avoimesti ja turvallisesti olla oma itsensä. Haluamme osoittaa tukemme sille, että jokainen on yhteiskunnan ja lainsäädännön edessä tasa-arvoinen ja yhdenvertainen seksuaalisesta suuntautumisesta, sukupuoli-identiteetistä ja sukupuolen ilmaisuista riippumatta. Haluamme juhlia moninaisuutta ja liputtaa yhdenvertaisuudelle. Ihmisoikeudet kuuluvat kaikille!
Yllä olevasta teen yksinkertaisen johopäättelyketjun, joka on seuraava:
Koska Jumala loi luomakunnalle sitä ylläpitävät ja sille välttämättömät peruspilarit, niin he koittavat nyt lakia muuttamalla säätää ja sillä suojata, ettei lakia lopulta enää edes ole, eikä sitä tarvittaisi…
…joka tarkoittaa, että tavoittemme luopua kaikista rajoitteista, kaikista laeista ja asetuksista, kannatamme vapaata-anarkiaa, jotta jokaisella on oikeus olla, tehdä ja ajatella mitä tahtoo.
Joka puolestaan tarkoittaa sitä, että vastustamme kaikenlaista rajoittamista, etenkin konservatiivisia arvoja, jotka asettavat arvoja, lakeja, komiteoita ja rajoituksia.
Joka puolestaan tarkoittaa sitä, että estetään niitä asioita, joita vihreä ajattelu ei hyväksy, joka on oman aatemaaliman kieltävän, kontrolloimisen ensimmäinen vastakkainasettelu itsensä kanssa.
No joka tapauksessa, vapaamielisyyden hyväksyminen, rikkoo jokaisen lain olemassaolon, joten kaikki on siis sallittua anarkismin nimissä, kuten varkaus, raiskaus, murhat jne. kaikki. Se on laittomuus!
Lisäksi anarkismin vapauttaminen vapauttaa maan lainvalvonnan, oikeusperiaatteet ja kaiken luomamme infrastruktuurin olemassaolosta. Se luo anarkismin kautta pohjan klaaniutumiseen ja jengiytymiseen, koska kukaan ei enää valvo oikeuden toteutumista. Näin kävi mm. Somaliassa ja monessa muussa Afrikan kehitysmaassa.
Anarkismin lopputulos on ankara vahvimman oikeudella määräytyvä diktatuurien sekamelska, joka on alueellisten yhteenottojen jälkeen vallatuiden alueiden mielivaltainen hallinta, jotka sitten klaanipäälliköt lopulta johtavat ankaralla kädellä. Lopulta anarkistit ovatkin itse juuri ne, joita tullaan maailmasta ensimmäisenä hävittämään ihan luonnostaan.
Tämä on Viherän vapaan ajattelun lopputulos, täysi kaaos ja anarkismin oma luomus ja itsemurha!
Mikäli ei ole perustuslakia, Jumalan säätämää perusarvomaailmaa, niin elämälle ei ole pohjaa.
Meille Kristityille perustuslakimme on Jumalan Moosekselle antamat 10 käskyä. Tämän jälkeen tulee Mooseksen säätämät muut lait jotka muodostavat raamatullisen pohjan, jonka mukaan Suomen laki on aikoinaan tehty ja siitä ollaan asteittain luovuttu… luovuttu ja taas luovuttu, kunnes tämä aate, joka nyt on valloillaan, se tahtoo romuttaa sen kokonaan.
Siksi Herran Jeesuksen on puututtava tähän kehitykseen NYT, eikä myöhemmin. Tule Herra Jeesus!
Bahrain normalisoi suhteet Israelin kanssa, joka lisää rauhansopimuksia edelleen sen kanssa ja pian ne huutavat yhteen ääneen ne kuuluisat sanat ”rauha rauha, ei mitään hätää”…
Lehti: ”Tämä on historiallinen läpimurto”, Yhdysvallat, Israel ja Bahrain sanoivat yhteisessä julkilausumassa.
KONEKÄÄNNÖSTÄ: Puhalla trumpettia, kun elonkorjuun aika on tullut. Koko Babylon on puimatto. Korjuulaitteet ovat valmiita, kesä on päättynyt. Niitä kylvät. Enkelini ovat valmiita, heillä on sirppi kädessä. Kaikki kuulevat käskyn. Maa tärisee, kun ääneni jyrisee. Salama välähtää maapallon toisesta päästä. Kuu muuttuu vereksi, taivas tuleksi. Minä vuodatan tuomioni katumattomille, ylpeille ja ylpeille. Pahat miehet vapisevat. Sadonkorjuu on suuri, työläisiä on vähän. Kerään omat itselleni. Kun näet nämä asiat, tiedät olevani Herra. Tee parannus, tulen!
Sanoma 2
VALMISTAUTU NOUSUUN
Näin Jeesuksen seisovan kotonani, kaksi enkeliä vierellään. Tulin Hänen luokseen ja sanoin: ”Herra, en ole kelvollinen, mutta sinä olet kelvollinen.” Hän sanoi: ”Oletko valmis lähtemään?” ”Kyllä, Herra, olen valmis!” Hän sanoi: ”Valmistaudu nousuun.” ”Tänäänkö Herra?” ”Enkö sanonut, kiirehdi valmistautumistasi Minun Saapumiseeni?” ”Herra, en ole huolissani itsestäni. Olen vain huolissani kaikista sieluista, jotka eivät ole valmiita tapaamaan sinua. Entä he?” ”Niin kuin sanoin sinulle (teille), Rakkaani, se, joka on vanhurskas, olkoon vanhurskas, ja joka pyhä, olkoon pyhä. Mutta epäuskoisilla ja rienaavilla on oma osuutensa Tulijärvessä, joka on toinen kuolema.” ”Herra, mitä voin tehdä? Pyydän, käytä minua.” ”Valmistaudu nousuun, Rakkaani. Onko sinulla viimeisiä sanoja pelastumattomille perheenjäsenillesi?” ”Kyllä, Herra. Rukoilen heidän puolestaan, että heidät pysyisivät uskollisina kuolemaan asti sen jälkeen, kun olemme nousseet, eivätkä ottaisi pedon merkkiä, joka on ID-siru / tatuointi tai koronavirukseen sidottu rokote.” ”Olen kuullut sinun rukouksesi ja nähnyt kyyneleesi, Tyttäreni. Ne, jotka ovat Minun kanssani, ovat kutsutut ja valitut ja uskolliset. Jolla on korva, se kuulkoon, mitä Henki seurakunnille sanoo.”
Kirjoitin pelastussanoman osapuilleen tasan 14 vuotta sitten ja julkaisin sen netissä. Sen jälkeen alkoi tapahtua outoja…
Pian tasan 14 vuotta sitten 1. päivä syyskuuta 2006 pääsin hullujenhuoneelta vapauteen, oltuani siellä kolme päivää koska olin julkistanut pelastussanoman ensimmäisen version nettiin. Tuon kirjoituksen vuoksi siis jouduin vastentahtoiseen mielentilan tutkimukseen suljetulle osastolle. Marssin kuitenkin sieltä kolmantena päivänä ulos ja menin tyhjään kotiini, jossa kysyin itku silmässä Herralta, että mitä nyt, milloin sinä tulet. Herra vastasi, meillä on tehtävää vielä ja oli sen jälkeen hiljaa.
Minä mietin tietenkin, että ehkä pari päivää tai viikkoa, enkä ikinä olisi voinut kuvitella, että vuosia, saatikka neljätoista vuotta tämän tapahtuman jälkeen kirjoittelen tätä tekstiä.
Sanat kuuluivat siis, meillä on työtä vielä ja koin olevani kuin Jaakob, joka oli petturi ja joutui neljäksitoista vuodeksi enollensa töihin, kunnes sai viimein kaipaamansa vaimon.
Tällä- ja ensiviikolla täyttyy nuo ajat ja neljätoista vuotta niistä tapahtumista tulee täyteen. Saako Jaakob uuden nimen ja pääseekö hän vapauteen 1.9. oltuaan sen 14 vuotta Jumalan palveluksessa?
Markku veli mailas tänään vahvistuksia:
Tässä viestissä puhutaan, että viikko jäljellä Jumalan miekkaan, jotain siis odotetaan tapahtuvan viikon päästä:
Parisuhde ilman Rakkautta on kuin saisit tuoreen ruusun, joka on kaunis ja ehjä kun saat sen tuoreena käteesi. Vaalit ja hellit sitä maljakossasi parhaalla paikalla. Mutta kun aikaa kuluu, niin sen terälehdet alkavat nahistua ja sen lehdet kuivua. Kun terälehdet eivät enää ole kauniita, vaan kuivettuneita ja kurttuisia, heität ruusun tunteettomasti vain pois.
Mutta kun sinulla on Rakkaus sydämessä, niin tuon kauniin ruusun saatuasi, nautit sen kauneudesta ja sen ikääntyessäkin näet vain sen kauneuden, vaikka se olisi jo nahistunut ja sen lehdet kuivettuneet. Vaalit ruusua vielä kauniimpana aarteenasi, vaikka se olisi jo kauttaaltaan täysin kuiva. Pidät sen aina parhaalla paikalla, koska sen ruusun ensihuuma sinua vieläkin muistuttaa ja sydäntäsi lämmittää. Pidät sen kuolemaasi saakka lähellä sydäntäsi parhaalla paikalla.
Vaikka minä puhuisin ihmisten ja enkelien kielillä, mutta minulla ei olisi rakkautta, olisin minä vain helisevä vaski tai kilisevä kulkunen. Ja vaikka minulla olisi profetoimisen lahja ja minä tietäisin kaikki salaisuudet ja kaiken tiedon, ja vaikka minulla olisi kaikki usko, niin että voisin vuoria siirtää, mutta minulla ei olisi rakkautta, en minä mitään olisi. Ja vaikka minä jakelisin kaiken omaisuuteni köyhäin ravinnoksi, ja vaikka antaisin ruumiini poltettavaksi, mutta minulla ei olisi rakkautta, ei se minua mitään hyödyttäisi. Rakkaus on pitkämielinen, rakkaus on lempeä; rakkaus ei kadehdi, ei kerskaa, ei pöyhkeile, ei käyttäydy sopimattomasti, ei etsi omaansa, ei katkeroidu, ei muistele kärsimäänsä pahaa, ei iloitse vääryydestä, vaan iloitsee yhdessä totuuden kanssa; kaikki se peittää, kaikki se uskoo, kaikki se toivoo, kaikki se kärsii. Rakkaus ei koskaan häviä. (1. Kor. 13)