MIKSI JUMALA KOHTASI ELIAN VAIN TUULEN HYMINÄSSÄ https://rll.fi/2013/05/miksi-elia-kohta ... n-1911-12/
Olipa tämä osuvaa tähän ilta hetkeen ja rukous hetkeen tuossa mökin terassilla äsken yksinäni. Siinä on minulla sellainen alttaripaikka, josta kerroin miehellenikin. Siinä niin monesti olen hiljaa rukoillut.
Äsken rukoilin tuon Israeli, Gasan Hamasin asioiden puolesta. Keskustelin Jumalan kanssa ja siinä oli hyvä olla. Meillä oli hyvä keskustelu.
Luovutin nuo asiat Jumalalle, sillä vain Hän voi tehdä niin kuin on oikein, niinkuin on Hänen tahtonsa. Katselin siinä samalla pilvin lonkia, joissa näin Jeesuksen istumassa pilvenpäällä ja näin Hänet rukousasennossa, niin kuin aikanaan Getsemanessa. Sitten näin kuin enkelin leijailevan ylhäällä edessä.
Oli valtava ilo ja rakkauden tunne ja sitähän se on kun on Herran oma ja saa olla Hänen Rakkauden ympäröimä.
Pyysin josko saisin yhteenvedoksi jonkin vastauksen, eikä mennyt kuin hetki, kun kuulin, kuin korvieni läpi olisi soinut kuin pasuunan ääni. Vasemmasta oikeaan korvaan.
Kiittelin ja tuuli hiljaa hyväili lempeästi.
Silloin muistin tuon Elian kun Hän löysi Jumalan lempeästä hiljaisesta tuulesta.
Tiesin ja tiedän, että Jumala on kuullut keskusteluni.
Amen
Ehkä nyt on tuo samainen Elian hetki maailmassa? Eikös Elia otettu tuuliin ja pilviin ilman kuolemaa?
https://raamattu365.fi/bible/kr38/2ki/2/
Ehkä mekin Herran omat pian saamme kokea Tempauksen ylös tuuliin ja pilviin ...
HALLELUJA!!!
ELIAN PÄIVÄT https://youtu.be/SZaAELRRVHo?si=2YRBl_18w-Svv3mb
Pitkästä aikaa tuon kuuntelin ja nyt se aiheutti aivan kylmät väreet, hyvällä tavalla!
AAAMEN !!!
https://sinettisormus.blogspot.com/2025 ... t.html?m=1
By
Saa jakaa ...