⭐️ PÄIVÄN SANA ⭐️✝️

Keskustelua sanasta
Avatar
Marie
Viestit: 2702
Liittynyt: 02 Tammi 2020, 10:40

Re: ⭐️ PÄIVÄN SANA ⭐️✝️

Viesti Kirjoittaja Marie »

Aamen
Näkymätön Ninni
Viestit: 1079
Liittynyt: 27 Tammi 2026, 12:21

Re: ⭐️ PÄIVÄN SANA ⭐️✝️

Viesti Kirjoittaja Näkymätön Ninni »

Päivän Sana
26.07.26

Silloin hän sanoi puutarhurille. Jo kolmena vuotena olen käynyt etsimässä hedelmiä tästä viikunapuusta, mutta en ole löytänyt. Kaada se, sehän vain vie voiman maasta. Mutta puutarhuri vastasi. ‘Herra, anna sen olla vielä yksi vuosi.’ Luuk. 13.7–8

Kovalta tuntuvat vaatimukset. Kirves nojaa jo puuhun, hedelmää olisi pikkuhiljaa löydyttävä. Jos ei löydy, kirves heilahtaa. Kauan on jo odotettu, mitta alkaa olla täynnä.

Ja minä katselen peloissani taaksepäin tekojani ja vaellustani ja joudun toteamaan: ei näy hedelmää niin kuin pitäisi. Ei ole suuria voittoja, ei puhdasta kilvoitusta, ei epäilemätöntä uskoa. Mitä ihmettä toisin Puutarhurilleni näytille?

Keskelle kysymysteni Vapahtaja saapuu kuin virvoittava tuuli. Hän kertoo Mooseksesta ja kaikista profeetoista alkaen, mitä hänestä on Kirjaan kirjoitettu. Ja kun hän kertoo, minä ymmärrän. Puutarhan puiden hedelmälle antaa kasvun hänen omien sanojensa voima. Ne saapuvat lahjana kuin sade ja vesi ja valo.

Ymmärrän, että Raamatun sanat ovat kaikki totta, ja niiden kuuleminen tuo mukanaan elämän. Ajallaan saapuu myös kasvu ja hedelmä. Saan katsoa ristin Herraa ja ottaa kaikenlahjana vastaan. Vaatimukset väistyvät, rauha saapuu.

Teksti on Juha Vähäsarjan hartauskirjasta Joka päivä huolta vailla.
© Juha Vähäsarja & Perussanoma Oy

Juha Vähäsarjan Päivän sana englanniksi: Daily Devotion

🕊️🙏✝️🙏
Avatar
Marie
Viestit: 2702
Liittynyt: 02 Tammi 2020, 10:40

Re: ⭐️ PÄIVÄN SANA ⭐️✝️

Viesti Kirjoittaja Marie »

Aamen
Näkymätön Ninni
Viestit: 1079
Liittynyt: 27 Tammi 2026, 12:21

Re: ⭐️ PÄIVÄN SANA ⭐️✝️

Viesti Kirjoittaja Näkymätön Ninni »

Päivän Sana
27.07.26

Ole tukenani lupauksesi mukaan, niin saan elää. Älä vie toivoani. Ps. 119.116

Toivo on olemassa niin kauan, kuin Herra, meidän Jumalamme on lupauksensa mukaan tukenamme. Kuinka kauan hän sitä on? Daavid vastaa meille rukouksessaan: ”Sinä, Herra, olet siunannut palvelijasi sukua, ja niin sillä on aina oleva siunaus” (2 Sam 7:29). Jumala on ikuinen, hänen lupauksensa pysyvät ikuisesti, ja toivo meillä on niin kauan, kuin Jumalan armosta elämme. Sen jälkeen toivoa ei enää tarvita, kun näemme hänet kasvoista kasvoihin.

Tässä elämässä toivomme voi toki joutua koetukselle. Ihmiset voivat hylätä, usko horjua ja terveys pettää, mutta Jumala ei silloinkaan väisty viereltämme. Hän on suojaava varjomme, hän on Väkevä Jumala vierellämme, miksi siis olisimme huolissamme? Miksi lakkaisimme toivomasta hyvää edes silloin, kun sille ei tunnu löytyvän perusteita? Onhan Jumala elämän pimeässä läsnä siinä missä valossakin.

Teksti on Juha Vähäsarjan hartauskirjasta Joka päivä huolta vailla.
© Juha Vähäsarja & Perussanoma Oy

Juha Vähäsarjan Päivän sana englanniksi: Daily Devotion
Vastaa Viestiin