⭐️ PÄIVÄN SANA ⭐️✝️

Keskustelua sanasta
Tuija
Viestit: 1248
Liittynyt: 03 Elo 2025, 17:44

Re: ⭐️ PÄIVÄN SANA ⭐️✝️

Viesti Kirjoittaja Tuija »

15.02.26

Kunpa pyyntöni kuultaisiin! Kunpa Jumala tekisi, mitä toivon, ja murskaisi minut! Kunpa hän antaisi kädelleen toimeksi leikata poikki minun elämäni langan. En silloin jäisi vaille toivoa ja lohdutusta! Vaikka tuskani ei armoa anna, minä hyppelisin riemusta, sillä sitä, minkä Pyhä on sanonut, en ole koskaan kieltänyt. Job 6:8–10

Uskovan ihmisen ahdistus on erityisen raskas silloin, kun hengellinen yhteisö ei anna lupaa olla heikko tai sairas. On pakko yrittää olla vahvempi kuin on ja terveempi kuin lääkäri määrää. Hengelliset opastajat saattavat vielä löytää sairauden syyn sairaasta itsestään. Silloin eivät ole kaukana Jobin sanat, joissa hän toivoo Jumalan itse lopettavan tuskan ja ottavan kärsivän luoksensa lepoon. Sillä Jumalaa hän ei ole kuitenkaan koskaan kieltänyt. On hyvä muistaa: Jumalamme saattaa joskus laskea omansa pimeään yöhön. Kokemus on kaikessa yksinäisyydessään pe lottava. Kuitenkaan hän ei ole kaukana hetkeäkään, ei etenkään hänestä, joka on heikko tai sairas. Jos yhteisö ei tätä armollisuutta kykene Raamatustaan löytämään, on syytä etsiä terveempi ja turvallisempi yhteisö. Uskovien tehtävä on kantaa toisiaan, ei lyödä lyötyä.
Näkymätön Ninni
Viestit: 138
Liittynyt: 27 Tammi 2026, 12:21

Re: ⭐️ PÄIVÄN SANA ⭐️✝️

Viesti Kirjoittaja Näkymätön Ninni »

Aamen!
Avatar
Marie
Viestit: 2139
Liittynyt: 02 Tammi 2020, 10:40

Re: ⭐️ PÄIVÄN SANA ⭐️✝️

Viesti Kirjoittaja Marie »

Aamen
Tuija
Viestit: 1248
Liittynyt: 03 Elo 2025, 17:44

Re: ⭐️ PÄIVÄN SANA ⭐️✝️

Viesti Kirjoittaja Tuija »

16.02.26

Pyydän myös sinua, uskollinen työtoverini, auttamaan näitä naisia, jotka ovat minun kanssani taistelleet evankeliumin puolesta samoin kuin Clemens ja muutkin työtoverini, joiden kaikkien nimet ovat elämän kirjassa. Fil. 4:3

On koskettavaa lukea ensimmäisten vuosisatojen kristittyjen valmiudesta luopua kaikesta hyvästä, jopa koko elämästään, uskonsa tähden. Kuolemaa uhmaten he tekivät evankeliumin työtä ja olivat milloin tahansa valmiit siirtymään Herransa iloon. Mikä antoi tämän varmuuden ja innon? Se, että he tiesivät Lunastajansa elävän ja antavan heille iankaikkisen ilon ja rauhan tämän elämän kevyiden kärsimysten jälkeen. He olivat vakuuttuneita siitä, että heidän nimensä olivat kirjoitetut elämän kirjaan ja he kuuluivat Jumalan lasten joukkoon. Yhä vielä evankeliumin työ tarvitsee rohkeat julistajansa, todistajansa ja opettajansa, mutta myös lähettäjänsä ja tukijansa. Yhdessä saamme viedä parasta mahdollista uutista eteenpäin taivas avoinna silmiemme edessä.
Näkymätön Ninni
Viestit: 138
Liittynyt: 27 Tammi 2026, 12:21

Re: ⭐️ PÄIVÄN SANA ⭐️✝️

Viesti Kirjoittaja Näkymätön Ninni »

Aamen!
Vastaa Viestiin