Tuhatvuotinen Valtakunta Johanneksen Ilmestyksen mukaan

Keskustelua sanasta
Avatar
Eero
Viestit: 6091
Liittynyt: 15 Syys 2016, 22:51
Viesti:

Tuhatvuotinen Valtakunta Johanneksen Ilmestyksen mukaan

Viesti Kirjoittaja Eero »

Shalom!

Vaikka niin sanotusta Tuhatvuotisesta Valtakunnasta on palstalla keskusteltu aikojen saatossa paljonkin, ei sitä varsinaista Raamatunkohtaa, jossa asiasta kerrotaan eli Ilmestyskirjan 20. lukua ole ainakaan viime aikoina käsitelty juuri ollenkaan.

Siksi ajattelin käydä sen nyt läpi jae jakeelta, jotta myös ne jotka eivät aihetta tunne, näkisivät missä ja miten siitä meille ilmoitetaan. Käytän tässä asialle vakiintunutta nimitystä ”Tuhatvuotinen Valtakunta”, vaikkei Raamatussa sitä suoraan mainitakaan ja vaikka se on käsitteenä jopa harhaanjohtava, eikä sitä pidä sellaisenaan sekoittaa esimerkiksi Raamatussa mainittuun Jumalan Valtakuntaan, joka on aina ja iankaikkisesti olemassa oleva asia. Mutta kyse on siis tuhannen vuoden mittaisesta ajanjaksosta maan päällä, Jeesuksen Toisen Tulemuksen ja Viimeisen Tuomion välissä, jolloin Jeesus Kristus ja Hänelle uskolliset Pyhät hallitsevat maan päällä sen asukkaita:
20:1 Ja minä näin tulevan taivaasta alas enkelin, jolla oli syvyyden avain ja suuret kahleet kädessään.
Tämä jae sijoittaa Tuhatvuotisen Valtakunnan maan päälle enkelin laskeutuessa Taivaasta sekä myös ajallisesti suhteessa muihin Ilmestyskirjan tapahtumiin. Jae alkaa sanoilla "Ja minä näin...", joka on jatkumoa Ilmestyskirjan edelliseen lukuun, jossa kerrotaan Jeesuksen Toisesta Tulemuksesta eli tapahtumasta, jossa Jeesus palaa maan päälle puhdistamaan sen synnistä ja siihen syyllisistä tahoista (Ilm. 19:11-15). Jeesuksen mukana saapuvat myös kaikki Hänen Pyhänsä (Ilm. 19:7-8, 14, 1. Tess. 3:13). Tätä tapahtumaa ei vielä ole tapahtunut eli se sijoittuu meidän näkökulmastamme tulevaisuuteen. Myös Ilmestyskirjan jakeessa 19:15 kerrotaan, että Jeesus on tuleva kaitsemaan maan kansoja rautaisella valtikalla. Tämäkään tapahtuma ei vielä ole tapahtunut.
20:2 Ja hän otti kiinni lohikäärmeen, sen vanhan käärmeen, joka on perkele ja saatana, ja sitoi hänet tuhanneksi vuodeksi
20:3 ja heitti hänet syvyyteen ja sulki ja lukitsi sen sinetillä hänen jälkeensä, ettei hän enää kansoja villitsisi, siihen asti kuin ne tuhat vuotta ovat loppuun kuluneet; sen jälkeen hänet pitää päästettämän irti vähäksi aikaa.
Näissä jakeissa ovat Raamatun ensimmäiset varsinaiset maininnat tuhannen vuoden ajanjaksosta, joka siis sijoittuu edellisen jakeen ja sitä edeltäneitten tapahtumien perusteella tulevaisuuteen, ja jonka alussa maan päälle heitetty ja kansoja villinnyt lohikäärme sidotaan synnin hillitsemiseksi. Tuhannen vuoden kuluttua lohikäärme eli saatana päästetään irti "vähäksi aikaa". Tämän ajanjakson pituutta ei määritellä, mutta sidottuna olemisen pituus määritellään tarkasti.
20:4 Ja minä näin valtaistuimia, ja he istuivat niille, ja heille annettiin tuomiovalta; ja minä näin niiden sielut, jotka olivat teloitetut Jeesuksen todistuksen ja Jumalan sanan tähden, ja niiden, jotka eivät olleet kumartaneet petoa eikä sen kuvaa eivätkä ottaneet sen merkkiä otsaansa eikä käteensä; ja he virkosivat eloon ja hallitsivat Kristuksen kanssa tuhannen vuotta.
Tämä jae on jaettavissa osiin, jotka pitävät sisällään mahdollisesti kaksi tai useampia eri ihmisryhmiä. Jae alkaa sanoilla "Ja minä näin valtaistuimia, ja he istuivat niille, ja heille annettiin tuomiovalta". Tämä jakeen ensimmäinen lause ei vielä pidä sisällään mainintaa ihmisten herättämisestä kuolleista, vaan puhuu "heistä", joille annettiin tuomiovalta. Jakeen ensimmäiset ”he” saattavat olla viittaus Ilmestyskirjan alussa mainittuun Tyatiran seurakuntaan, jonka Kristukselle uskolliset "voittajat" saavat vallan hallita pakanoita yhdessä Jeesuksen kanssa (Ilm. 2:26-27). Myös Luukkaan Evankeliumissa kerrotaan Kristuksen seuraajista, jotka puolestaan saavat tuomita Israelin kahtatoista sukukuntaa (Luuk. 22:30).

Jae jatkuu kertomuksella ”niistä”, jotka ovat kokeneet marttyyrikuoleman "Jeesuksen todistuksen ja Jumalan sanan tähden" ja jotka eivät ole ottaneet pedon merkkiä tai kumartaneet sitä tai sen kuvaa. Pedon merkki on merkki, joka estää ihmisiä ostamasta tai myymästä ellei tätä merkkiä omaa, ja se asetaan vasta Jeesuksen Toista Tulemusta edeltävän Ahdistuksen ajan aikana nousevan toisen pedon eli väärän profeetan toimesta (Ilm. 13:15-17). Tällaista kaiken kaupankäynnin estävää merkkiä ei vielä ole asetettu, eikä pedon kuvaa luotu, joten ainakaan tämän asian vuoksi marttyyrikuoleman kokeneita kristittyjä ihmisiä ei vielä ole olemassa, eivätkä he siis vielä ole voineet nousta kuolleista.

Lopuksi jakeessa 20:4 kerrotaan jälleen tarkka aika, jonka tuomiovallan ansainneet tulisivat hallitsemaan eli tuhannen vuoden ajan.
20:5 Muut kuolleet eivät vironneet eloon, ennenkuin ne tuhat vuotta olivat loppuun kuluneet. Tämä on ensimmäinen ylösnousemus.
Tässä jakeessa kerrotaan muiden kuin Kristuksessa kuolleitten kohtalo: he tulisivat kuluvien tuhannen vuoden jälkeen vastaamaan itse omista teoistaan niin sanotulla Viimeisellä Tuomiolla (Ilm. 20:11-15).
20:6 Autuas ja pyhä on se, jolla on osa ensimmäisessä ylösnousemuksessa; heihin ei toisella kuolemalla ole valtaa, vaan he tulevat olemaan Jumalan ja Kristuksen pappeja ja hallitsevat hänen kanssaan ne tuhannen vuotta.
Myöskään jakeissa mainittua Ensimmäistä Ylösnousemusta ei vielä ole tapahtunut, koska Tuhatvuotinen Valtakunta sijoittuu Jeesuksen Toisen Tulemuksen jälkeiseen aikaan, ei esimerkiksi Hänen Ensimmäiseen Tulemukseensa ja Ristiinnaulitsemisen tapahtumiin, jossa Vanhan Testamentin Pyhiä nousi Hänen kuolemansa yhteydessä haudoista ja näyttäytyi ihmisille (Matt. 27:52-53). Tämä haudoistanouseminen ei myöskään ole todistettavasti jatkunut Jeesuksen Ensimmäisen Tulemuksen jälkeen.

Jakeesta 20:6 selviää myös, että vaikka Jeesus on verellään ostanut Jumalalle kaikki maailman ihniset (Ilm. 5:9) ja tehnyt heidät Jumalan kuningaskunnaksi ja papeiksi (Ilm. 5:10) (jos vain ottavat Jeesuksen vastaan), tulevat he sanan maallisessa merkityksessä hallitsemaan maan ihmisiä ja kansoja vasta Tuhatvuotisessa Valtakunnassa.
20:7 Ja kun ne tuhat vuotta ovat loppuun kuluneet, päästetään saatana vankeudestaan,
Tämän jälkeen saatana päästetään vankeudestaan vielä kerran villitsemään maan kansoja, mutta heidät tuhotaan (Ilm. 20:9) ja saatana heitetään siihen samaan tuliseen järveen, jossa Ahdistuksen ajan ensimmäinen ja toinen peto jo ovat (Ilm. 20:10), ja ikuista Uutta Maata ja Taivasta edeltävä Viimeinen Tuomio alkaa.

Yllä olevissa Ilmestyskirjan jakeissa 20:1-7 puhutaan tuhannesta vuodesta yhteensä kuusi kertaa. Mikäli kyseessä olisi symbolisesti tulkittava ajanjakso, sitä tuskin olisi näin tiiviissä yhteydessä niin korostetun monesti mainittu. Kyseessä on siis hyvin todennäköisesti konkreettinen tulevaisuuden aikakausi, jolloin Kristus hallitsee omiensa kanssa ja on ottanut hallituksen Taivaan lisäksi myös maan päällä (Ilm. 19:7).
Jeesus, sä Herramme, sua seurata tahdomme.
Kanssamme kulje eteenpäin, yhdessä, yksittäin.

https://herrannimessa.blogspot.com