Joosua 4

Valvoja: Sanna

Avatar
Sanna
Site Admin
Viestit: 1717
Liittynyt: 11 Joulu 2021, 09:40

Joosua 4

Viesti Kirjoittaja Sanna »

Ottakaa itsellenne tästä, keskeltä Jordania, siltä kohdalta, missä papit seisovat alallaan, kaksitoista kiveä ja viekää ne mukananne ja asettakaa ne siihen paikkaan, mihin jäätte ensi yöksi
Joosua 4:3



Kahdentoista kiven pystyttäminen muistomerkiksi oli israelilaisille fyysinen muistutus Jumalan uskollisuudesta heitä kohtaan. Se tulisi toimimaan todistuksena tuleville sukupolville Jumalan mahtavista teoista heidän hyväkseen.

Kyseinen jae toimii myös kutsuna meille kaikille tässä ajassa muistamaan ja tunnustamaan Jumalan uskollisuus omassa elämässämme. Muistamaan ja todistamaan niistä hetkistä, jolloin Jumala on halkaissut omat meremme.

Jordan joen ylittämisessä on paljon symboliikkaa. Este oli israelilaisten ja Luvatun maan välissä. Se edustaa myös esteitä, joita kohtaamme omassa elämässämme. Koettelemuksia ja haasteita, jotka voivat joskus tuntua ylitsepääsemättömiltä.

Jordanin ihmeellinen ylitys toimii muistutuksena siitä, että Jumalalle kaikki on mahdollista ja että Hän pystyy tekemään tien sinne, missä ei näytä olevan mahdollista. Ja Hän haluaa meidän kulkevan rohkeasti uskossa eteenpäin, katse Hänen lupauksissaan ja Jeesuksessa, eikä oman elämämme jo olemassa olevissa esteissä tai tulevissa vaaroissa.

Aivan kuten Jumala tarjosi israelilaisille kuivan maaperän, Hän johdattaa meitä edelleen vaikeiden tilanteiden läpi tarjoten opastusta ja voimaa. Raamatussa kuiva maa symboloi Jumalan huolenpitoa ja ennallistamista. Se edustaa vakauden ja yltäkylläisyyden paikkaa, jossa Jumala tuo elämään ja siunauksia vaikeiden olosuhteiden keskellä.

Palatessa tuon 12 kiven symboliikkaan, se on muistutus meille, että Jumala ennallistaa kansansa ja saa kaikki Israelin kadonneet 12 heimoa palaamaan Israeliin. Vielä tulee päivä, että he kaikki seisovat Jordan joen vieressä ylistämässä ylösnoussutta Messiasta.

Ja kuten israelilaisia kehotettiin pystyttämään kivet muistomerkiksi jälkipolville, jae on kehoitus myös meille kasata jälkipolville ja ympärillämme olevillemme todistuksia Jumalan huolenpidosta. Siitä hyvästä, mitä Jumala Jeesuksessa on tehnyt elämässämme. Jumalan uskollisuudesta ja Hänen hyvistä teoistaan kertominen on parasta ylistystä elämässämme.

Ei jäädä paikallemme myrskyävien jokien tai vesiemme ääreen, vaan astutaan uskossa eteenpäin luottaen Jumalan meille antamiin lupauksiin. Odotattaessamme Hänen vastauksiaan, palvellaan uskollisesti niillä taidoilla, joita meille on suotu. Toisille se on kirjoitus, toiselle laulu, kolmannelle rahallinen avustus tai arjessa auttaminen.

Ja muistetaan, että keskellä pahintakin myrskyä, Jumala on valmis Jeesuksessa avaamaan kuivan maan eteemme. Hän on se, joka sanoo ympärillä raivoaville vesillemme seis, siirry muuriksi hänen oikealle ja vasemmalla puolelleen.




Mutta israelilaiset kulkivat kuivaa myöten meren poikki ja vesi oli heillä muurina sekä oikealla että vasemmalla puolella.
2 Moos 14:29
Kaikki mikä heikentää Jeesuksen ristintyötä - on valetta.

Loista lapseni! Näytä mistä sinut on tehty!
Et ole tuhkaa ja tomua, vaan arvokkaita aineita. Näytä vahvuutesi! Taistele sanani eteen!
Olet uudelleen luotu savesta!
Tuija

Re: Joosua 4

Viesti Kirjoittaja Tuija »

Amen Sanna.
Vastaa Viestiin