Sivu 1/1

"HAUTAPAIKKA"

Lähetetty: 24 Touko 2018, 09:22
Kirjoittaja Sinettisormus
TÄNÄÄN, 24.5.2018. Herätessäni, näin kuvan, liekkö ollut näky, mene ja tiedä, mutta tuota kuvaa olen tässä ihmetellyt ja märehtinyt ...
Näin haudan, jossa oli harmaat, leveät reunakivet. Ja reunakivien jatkona makasi samasta kivestä tehty risti. Se ei ollut pystyssä, enkä kokenut että sitä oltiin kaadettu, vaan se oli tarkoituksella aseteltu reunakivien jatkoksi. Näin kuvan vasemmassa reunassa ristin vierellä pienen hautakivenkin, jossa normaalisti lukee vainajan tiedot. Mutta en nähnyt lukea sitä sillä kuvaa näytettiin minulle takaa päin ...
Koin tuon maahan makaamaan asetetun ristin kertovan sanomaa: " Tässä lepää ... uskova .."

Herra ole meille armollinen. Siunaa ja anna meille Sinun ikuinen Rauha!
Amen.


Kuva
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... F6OrpIDa1Q

Re: "HAUTAPAIKKA"

Lähetetty: 24 Touko 2018, 09:25
Kirjoittaja Sinettisormus
"Kun on turva Jumalassa, turvassa on paremmassa…" Näin on. Hyvä Paimen, Jeesus, on voittanut ristinkuolemansa kautta kolme vihollisvaltaa, joiden edessä me olemme voimattomia: kuoleman, synnin ja sielunvihollisen vallan. Kun tämän muistamme, niin kuva Jeesuksesta paimenena, joka kulkee edellä ja lampaista, jotka seuraavat, voi avautua uudella tavalla. On siis sellainen Hyvä Paimen, Jeesus, jota seuraten saa kulkea perille asti, yli kuolemankin rajan, taivaaseen. On Hyvä Paimen, joka antaa synnit anteeksi, armosta. On Hyvä Paimen, joka ei tahdo yhdenkään joutuvan kadotukseen, vaan etsii uskon tieltä pois eksyneitä. Usko sinäkin Jeesukseen. Hän tahtoo johdattaa sinunkin elämääsi oikeaa tietä.

Re: "HAUTAPAIKKA"

Lähetetty: 24 Touko 2018, 09:38
Kirjoittaja Sinettisormus
Tänään, kun heräsin hetkeksi, aikaisin aamulla, katsoin kelloa ja se näytti: 05:55. Kiitin iloisena Herraa ja jatkoin vielä hetkisen untani. Armon lukuja Hän hyvyydessään näytti ....

Re: "HAUTAPAIKKA"

Lähetetty: 24 Touko 2018, 09:48
Kirjoittaja Sinettisormus
Matkalla ikuisuuteen ( Adagio) - : https://www.youtube.com/watch?v=f3TMXDKrh3g

NIIN KAUNISTA JA JOKA SANA TOTTA !!!

Re: "HAUTAPAIKKA"

Lähetetty: 24 Touko 2018, 10:01
Kirjoittaja Sinettisormus
Mietin, liittyykö tämä tämän aamun näkyni, Äitienpäivänä näkemääni puu näkyyn:
TÄNÄÄN; ÄITIENPÄIVÄNÄ, 13.5.2018.
Näin pitkästä aikaa kuvan/ näyn, jossa kaatui puu. Se kaatui minusta pois päin ja suuri juurakko jäi näkyviin. Aurinko paistoi, oli valoisaa ...
Nämä näyt, ovat tienneet AINA, AINA minulle, jonkin lähisukulaisen kuolemaa ... tämä jää nähtäväksi, ja ehkä hyvinkin pian. Olisiko yli 90 vuotiaan tätini vuoro ...?
Tämä jää nähtäväksi ....
Näyssä ei ollut pelkoa, vaan valtavaa rauhaa, seesteisyyttä ...

Re: "HAUTAPAIKKA"

Lähetetty: 24 Touko 2018, 10:53
Kirjoittaja -jarmo-
Kyllä on vetäny surulliseks mielen... pieni toivon kipinä on jäljellä...hiljaisessa rukouksessa elää jatkuvasti ja vuodattaa surua.

Re: "HAUTAPAIKKA"

Lähetetty: 24 Touko 2018, 12:24
Kirjoittaja Sinettisormus
42. Ja Herra sanoi: "Kuka siis on se uskollinen ja ymmärtäväinen huoneenhaltija, jonka hänen herransa asettaa pitämään huolta hänen palvelusväestään, antamaan heille ajallaan heidän ruokaosansa?
43. Autuas se palvelija, jonka hänen herransa tullessaan havaitsee näin tekevän!
44. Totisesti minä sanon teille: hän asettaa hänet kaiken omaisuutensa hoitajaksi.
45. Mutta jos palvelija sanoo sydämessään: 'Herrani tulo viivästyy', ja rupeaa lyömään palvelijoita ja palvelijattaria sekä syömään ja juomaan ja päihdyttämään itseänsä,
46. niin sen palvelijan herra tulee päivänä, jona hän ei odota, ja hetkenä, jota hän ei arvaa, ja hakkaa hänet kappaleiksi ja määrää hänelle saman osan kuin uskottomille.
47. Ja sitä palvelijaa, joka tiesi herransa tahdon, mutta ei tehnyt valmistuksia eikä toiminut hänen tahtonsa mukaan, rangaistaan monilla lyönneillä.
48. Sitä taas, joka ei tiennyt, mutta teki semmoista, mikä lyöntejä ansaitsee, rangaistaan vain muutamilla lyönneillä. Sillä jokaiselta, jolle on paljon annettu, myös paljon vaaditaan; ja jolle on paljon uskottu, siltä sitä enemmän kysytään.
Luuk. 12.

Re: "HAUTAPAIKKA"

Lähetetty: 24 Touko 2018, 12:27
Kirjoittaja Sinettisormus
38. Silloin muutamat kirjanoppineista ja fariseuksista vastasivat hänelle sanoen: "Opettaja, me tahdomme nähdä sinulta merkin".
39. Mutta hän vastasi heille ja sanoi: "Tämä paha ja avionrikkoja sukupolvi tavoittelee merkkiä, mutta sille ei anneta muuta merkkiä kuin profeetta Joonaan merkki.
40. Sillä niinkuin Joonas oli meripedon vatsassa kolme päivää ja kolme yötä, niin on myös Ihmisen Poika oleva maan povessa kolme päivää ja kolme yötä.
41. Niiniven miehet nousevat tuomiolle yhdessä tämän sukupolven kanssa ja tulevat sille tuomioksi; sillä he tekivät parannuksen Joonaan saarnan vaikutuksesta, ja katso, tässä on enempi kuin Joonas.
Matt.12.

Re: "HAUTAPAIKKA"

Lähetetty: 24 Touko 2018, 12:28
Kirjoittaja Sinettisormus
Evankeliumi Matteuksen mukaan 24
1. Ja Jeesus lähti ulos pyhäköstä ja meni pois; ja hänen opetuslapsensa tulivat hänen tykönsä näyttämään hänelle pyhäkön rakennuksia.
2. Niin hän vastasi ja sanoi heille: "Ettekö näe näitä kaikkia? Totisesti minä sanon teille: tähän ei ole jäävä kiveä kiven päälle, maahan jaottamatta."
3. Ja kun hän istui Öljymäellä, tulivat opetuslapset erikseen hänen tykönsä ja sanoivat: "Sano meille: milloin se tapahtuu, ja mikä on sinun tulemuksesi ja maailman lopun merkki?"
4. Silloin Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Katsokaa, ettei kukaan teitä eksytä.
5. Sillä monta tulee minun nimessäni sanoen: 'Minä olen Kristus', ja he eksyttävät monta.
6. Ja te saatte kuulla sotien melskettä ja sanomia sodista; katsokaa, ettette peljästy. Sillä näin täytyy tapahtua, mutta tämä ei ole vielä loppu.
7. Sillä kansa nousee kansaa vastaan ja valtakunta valtakuntaa vastaan, ja nälänhätää ja maanjäristyksiä tulee monin paikoin.
8. Mutta kaikki tämä on synnytystuskien alkua.
9. Silloin teidät annetaan vaivaan, ja teitä tapetaan, ja te joudutte kaikkien kansojen vihattaviksi minun nimeni tähden.
10. Ja silloin monet lankeavat pois, ja he antavat toisensa alttiiksi ja vihaavat toinen toistaan.
11. Ja monta väärää profeettaa nousee, ja he eksyttävät monta.
12. Ja sentähden, että laittomuus pääsee valtaan, kylmenee useimpien rakkaus.
13. Mutta joka vahvana pysyy loppuun asti, se pelastuu.
14. Ja tämä valtakunnan evankeliumi pitää saarnattaman kaikessa maailmassa, todistukseksi kaikille kansoille; ja sitten tulee loppu.
15. Kun te siis näette hävityksen kauhistuksen, josta on puhuttu profeetta Danielin kautta, seisovan pyhässä paikassa - joka tämän lukee, se tarkatkoon -
16. silloin ne, jotka Juudeassa ovat, paetkoot vuorille;
17. joka on katolla, älköön astuko alas noutamaan, mitä hänen huoneessansa on,
18. ja joka on pellolla, älköön palatko takaisin noutamaan vaippaansa.
19. Voi raskaita ja imettäväisiä niinä päivinä!
20. Mutta rukoilkaa, ettei teidän pakonne tapahtuisi talvella eikä sapattina.
21. Sillä silloin on oleva suuri ahdistus, jonka kaltaista ei ole ollut maailman alusta hamaan tähän asti eikä milloinkaan tule.
22. Ja ellei niitä päiviä olisi lyhennetty, ei mikään liha pelastuisi; mutta valittujen tähden ne päivät lyhennetään.
23. Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24. Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
25. Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut.
26. Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko.
27. Sillä niinkuin salama leimahtaa idästä ja näkyy hamaan länteen, niin on oleva Ihmisen Pojan tulemus.
28. Missä raato on, sinne kotkat kokoontuvat.
29. Mutta kohta niiden päivien ahdistuksen jälkeen aurinko pimenee, eikä kuu anna valoansa, ja tähdet putoavat taivaalta, ja taivaitten voimat järkkyvät.
30. Ja silloin Ihmisen Pojan merkki näkyy taivaalla, ja silloin kaikki maan sukukunnat parkuvat; ja he näkevät Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä suurella voimalla ja kirkkaudella.
31. Ja hän lähettää enkelinsä suuren pasunan pauhatessa, ja he kokoavat hänen valittunsa neljältä ilmalta, taivasten ääristä hamaan toisiin ääriin.
32. Mutta oppikaa viikunapuusta vertaus: kun sen oksa jo on tuore ja lehdet puhkeavat, niin te tiedätte, että kesä on lähellä.
33. Samoin te myös, kun näette tämän kaiken, tietäkää, että se on lähellä, oven edessä.
34. Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin kaikki nämä tapahtuvat.
35. Taivas ja maa katoavat, mutta minun sanani eivät koskaan katoa.
36. Mutta siitä päivästä ja hetkestä ei tiedä kukaan, eivät taivasten enkelit, eikä myöskään Poika, vaan Isä yksin.
37. Sillä niinkuin oli Nooan päivinä, niin on Ihmisen Pojan tulemus oleva.
38. Sillä niinkuin ihmiset olivat niinä päivinä ennen vedenpaisumusta: söivät ja joivat, naivat ja naittivat, aina siihen päivään asti, jona Nooa meni arkkiin,
39. eivätkä tienneet, ennenkuin vedenpaisumus tuli ja vei heidät kaikki; niin on myös Ihmisen Pojan tulemus oleva.
40. Silloin on kaksi miestä pellolla; toinen korjataan talteen, ja toinen jätetään.
41. Kaksi naista on jauhamassa käsikivillä; toinen korjataan talteen, ja toinen jätetään.
42. Valvokaa siis, sillä ette tiedä, minä päivänä teidän Herranne tulee.
43. Mutta se tietäkää: jos perheenisäntä tietäisi, millä yövartiolla varas tulee, totta hän valvoisi, eikä sallisi taloonsa murtauduttavan.
44. Sentähden olkaa tekin valmiit, sillä sinä hetkenä, jona ette luule, Ihmisen Poika tulee.
45. Kuka siis on se uskollinen ja ymmärtäväinen palvelija, jonka hänen herransa on asettanut pitämään huolta palvelusväestään, antamaan heille ruokaa ajallansa?
46. Autuas se palvelija, jonka hänen herransa tullessaan havaitsee näin tekevän!
47. Totisesti minä sanon teille: hän asettaa hänet kaiken omaisuutensa hoitajaksi.
48. Mutta jos paha palvelija sanoo sydämessään: 'Minun herrani viipyy',
49. ja rupeaa lyömään kanssapalvelijoitaan ja syö ja juo juopuneiden kanssa,
50. niin sen palvelijan herra tulee päivänä, jona hän ei odota, ja hetkenä, jota hän ei arvaa,
51. ja hakkaa hänet kappaleiksi ja määrää hänelle saman osan kuin ulkokullatuille. Siellä on oleva itku ja hammasten kiristys."

Re: "HAUTAPAIKKA"

Lähetetty: 24 Touko 2018, 12:41
Kirjoittaja Sinettisormus
Me ihmiset yritämme lukea ajanmerkkejä, mutta emme niitä hallitse, sillä kukaan ei tiedä sitä päivää ... vain yksin Jumala. Kun Herramme Jeesus Kristus tulee takaisin, Hän tulee yllttäin, kuin varas, vaikka olemme yittäneet selvittää Hänen tulemustaan, emme siihen kuitenkaan kykene, mutta nuo merkit kyllä antavat meille vahvaa osvittaa, missä ajassa elämme, mutta täysin tarkkaa päivää ja hetkeä emme tiedä.
Voimme seurata merkkejä, ja me Hänen omansa ne tunnistamme ja tiedämme, koska ihmisen aika käy vähiin, siksi meidän tulee olla alati valmiit, kun emme täysin tiedä tuota hetkeä ...

Re: "HAUTAPAIKKA"

Lähetetty: 24 Touko 2018, 12:52
Kirjoittaja Sinettisormus
27 Ja silloin he näkevät Ihmisen Pojan tulevan pilvessä suurella voimalla ja kirkkaudella.
28 Mutta kun nämä alkavat tapahtua, niin rohkaiskaa itsenne ja nostakaa päänne, sillä teidän vapautuksenne on lähellä."
Luuk.21.

Re: "HAUTAPAIKKA"

Lähetetty: 24 Touko 2018, 13:07
Kirjoittaja Sinettisormus
SHALOM!!! TEILLE KAIKILLE!!!

Mä sulle Rauhaa toivotan!!! : http://www.kotisatama.net/fi/raamattuja ... 2010-05-16

Ajatus sydämen rauhasta nykyhetken siunauksena välittyy meille kuvana mielenrauhasta ja tyyneydestä. Kun ihminen esimerkiksi lakkaa murehtimasta ja luottaa elämänsä Jumalan käsiin, hän vastaanottaa Jumalan rauhan. Elämän luottamisella Jumalan käsiin en tarkoita vain Jumalan mahdollisuuksien ja laupeuden toteamista, vaan murehduttavien asioiden luovuttamista Herralle niin, että suostuu itsekin päästämään niistä irti. Vasta sitten olet saanut rauhan jostain, kun 1) et anna sen sitoa itseäsi ja 2) päästät siitä irti itsekin.

Re: "HAUTAPAIKKA"

Lähetetty: 24 Touko 2018, 13:21
Kirjoittaja Sinettisormus
Voin luovuttaa kaikki laskelmat Herralle, luottaen Häneen ja Hänen johdatukseen. Näen kuinka maailmassa Raamatun ja profeetojen ennustukset toteutuu ja ne on merkkinä minulle, että Herra pian tulee, niin kuin on luvannut, hakemaan omansa, mutta voin luottaa ja olla pelkäämättä, että Hän meidät hylkäisi ja unohtaisi tänne. Ei, Hän on tuleva niin kuin on luvannut ja siinä lupauksessa saan levätä.
Voin laskea irti siitä joka päiväisestä piinasta, joko nyt?
Kun tämän ymmärrän, saan tuon rauhan ja seesteisyyden elämääni. Luottaa itseni ja elämäni Jumalan käsiin saaden Hänen rauhansa. Hän on tässä hetkessä ja ajassa kanssani koko ajan, miksi siis murehtisin kun pitäisi iloita tuosta yhteydestä, jota kaikilla ei valitettavasti ole.
Jättäydytään siis täydellisesti Jumalan käsivarsille, Hän kyllä kantaa, johdattaa ja ohjaa meidät lopulta perille.

Re: "HAUTAPAIKKA"

Lähetetty: 24 Touko 2018, 13:23
Kirjoittaja AOAOAOAOAO
"jatkona makasi samasta kivestä tehty risti. Se ei ollut pystyssä," .....voi tarkoitaa sitä, että kyseinen henkilö ei ole vielä kuollut, koska ristiä ei ole vielä pystytetty.

"Näin kuvan vasemmassa reunassa ristin vierellä pienen hautakivenkin, jossa normaalisti lukee vainajan tiedot. Mutta en nähnyt lukea sitä sillä kuvaa näytettiin minulle takaa päin " .......pieni hautakivi voi tarkoitaa, että on kyseessä yhden ihmisen hautapaikka. Ja, hautakiven "takaapäin" kuvaaminen voisi tarkoittaa, että tämä asia on vielä edessä päin.

Hautapaikan "nimettömyydellä", Jumala pitää tämän tiedon, kuka vainaja on, kuin myös kuolinhetken, vrt. Joh.21:21 "
Kun Pietari hänet näki, sanoi hän Jeesukselle: "Herra, kuinka sitten tämän käy? " 21:22 " Jeesus sanoi hänelle: "Jos minä tahtoisin, että hän jää tänne siihen asti, kunnes minä tulen, mitä se sinuun koskee? Seuraa sinä minua."

Re: "HAUTAPAIKKA"

Lähetetty: 24 Touko 2018, 13:26
Kirjoittaja Sinettisormus
Amen. Sinä siunattu veljeni AO. Ajattelin itse juuri samoin ... tuo ihminen ei vielä ole kuollut, eikä hänen nimeään minulle näytetty, vain Jumala tietää ...
Niinkuin emme tiedä omaamme tai läheistemme pois lähtöä tästä maailmasta, samanlailla olemme tietämättömiä siitä, koska Herra hakee meidät, omansa. Miksi siis tuolla tiedolla itseämme alati stressaamme, luotetaan vain Herraan, jättäytyen täysin Hänen käsiinsä. Tästä seuraa RAUHA elämämme!

Re: "HAUTAPAIKKA"

Lähetetty: 24 Touko 2018, 13:38
Kirjoittaja Sinettisormus
ps. en tarkoita, että lopetamme Herramme odotuksen, ei ja pois se minusta, mutta odotamme Häntä joka päivä ja hetki tulevaksi, hyvällä tavalla, luottaen.

Kuva
https://lh3.googleusercontent.com/-ld0E ... /image.gif