Hengellistä musiikkia valtavirtamuusikoilta

Keskustelua kulttuurista eri muodoissaan kristillisestä näkökulmasta
Avatar
Uskon Jeesukseen
Viestit: 2378
Liittynyt: 09 Kesä 2020, 12:31

Hengellistä musiikkia valtavirtamuusikoilta

Viesti Kirjoittaja Uskon Jeesukseen »

Hengellistä musiikkia sellaisilta valtavirtamuusikoilta joitten emme ehkä ole ajatelleet tekevän tai tehneen hengellisiä äänitteitä.

Ensimmäisenä Dolly Parton, jolta ilmestyi 1971 hengellinen äänilevy Golden streets of glory.
IMG_20240626_033833.png
https://m.youtube.com/playlist?list=OLA ... B1pW7Dq6Bo

Dolly kertoo uskostaan Premier Christian Newsissä.seuraavasti:
https://premierchristian.news/en/news/a ... el-culture
"Jos Jumala voi antaa sinulle anteeksi, voin minäkin": Dolly Parton sanoo, että kristillinen usko torjuu peruutuskulttuurin
5.11.2023

Legendaarinen kantrilaulaja Dolly Parton on kuvaillut cancel-kulttuuria "kauheaksi", ja että "jos Jumala voi antaa anteeksi", niin meidän kaikkien täytyy olla anteeksiantavaisia.

"Me kaikki teemme virheitä", Parton selitti The Hollywood Reporter -lehden haastattelussa. "Emme kaikki jää siitä kiinni. Mutta myös kun joku tekee virheen, se riippuu siitä, kuka hän on. Sitä varten Jumala on olemassa."

Hän jatkoi: "Nyt minä satun uskomaan Jumalaan; olen uskoon perustava ihminen, joten siksi pystyn näkemään sen sellaisena. Monet ihmiset eivät usko, mutta silti jokainen ansaitsee toisen mahdollisuuden. Ansaitset olla syytön, kunnes olet todettu syylliseksi, jos Jumala voi antaa sinulle anteeksi, niin voin minäkin. Jos Jumala voi antaa sinulle anteeksi, meidän kaikkien pitäisi antaa anteeksi toisillemme.

Hän kuvaili uskoaan aiemmassa Fox Newsin haastattelussa kaiken kattavaksi.

"Uskoni vaikuttaa kaikkeen, mitä teen, koska uskon, että Jumalan kautta kaikki on mahdollista", sanoi Parton lainaten Jeesuksen sanoja opetuslapsilleen Markuksen evankeliumissa 10, Matteus 19 ja Luukas 1.

"Ja siksi pyydän aina Jumalaa siunaamaan kaikkea mitä teen ja ihmisiä, joiden kanssa työskentelen, ja tuomaan kaikki oikeat asiat ja oikeat ihmiset elämääni ja poistamaan väärät.