JUMALAN ARMO JA KIITOS

Tuija
Viestit: 670
Liittynyt: 03 Elo 2025, 17:44

JUMALAN ARMO JA KIITOS

Viesti Kirjoittaja Tuija »

torstai 13. marraskuuta 2025
JUMALAN ARMO JA KIITOS
https://sinettisormus.blogspot.com/2025 ... s.html?m=0




Tänä aamuna rukoiltuani, näin ihmeekseni, kuva sarjan joka kulki nopeasti silmieni ohi. En saanut kuvista selvää, ne olivat vain nopeasti kiitäviä hahmoja, kuin nämä elämämme hetket, mutta kaikissa niitä oli yhteistä niiden kirkkaan keltainen väri. Näin vain kirkkaan keltaisena vieriviä kuva hahmoja.

Ensin ajattelin, että en kiinnitä niihin sen enempää mitä ne oli, mutta sitten ajatus niistä kuitenkin alkoi kiusaamaan ja yritin jotenkin niitä avata.

Keskityin tuohon keltaiseen väriin ja sen merkitykseen:

Keltaisen symboliikka
Positiiviset merkitykset:
Ilo ja optimismi: Keltainen liitetään usein iloon, onnellisuuteen ja optimismiin.
Valo ja auringonpaiste: Se on auringon ja kesäkukkien väri, ja sitä käytetään kuvaamaan valoa ja uutta alkua.
Energia: Se edustaa energiaa, älykkyyttä ja toivoa.
Negatiiviset merkitykset:
Pelkuruus: Keltainen voi symboloida myös pelkuruutta.
Sairaus: Vanhemmissa yhteyksissä keltainen on voinut liittyä sairauteen, kuten keltaisuuteen.
Raamatulliset esimerkit
Pääsiäinen ja Vapahtaja: Keltaista on käytetty symboloimaan Kristuksen ylösnousemusta, joka toi uuden toivon ja valon maailmaan.
Daavid ja Jerusalem: Keltaisia lipunvärejä on käytetty Daavidin ja Jerusalemin tunnusväreinä.
Paavalin kirjeet: Keltaista on käytetty kuvaamaan Paavalin kirjeissä esiintyvää kiitollisuutta Jumalalle ja hänen aarmoaan. ...... ....... ....... Sain ymmärryksen, että vaikka emme täällä elämässä olessa kaikkea ymmärrä ja näe, niinkuin silmämme näkisi, tässä kaikessa on kuitenkin Jumala läsnä. Hänen läsnäolo kaikessa, mitä maailmassa ja meissä tapahtuu ja mitään ei tapahdu Hänen tietämättään. Me olemme Hänessä ja Hän meissä. Hän on elämämme valo, tuo kirkkaankeltainen valo jota hengitämme. Roomalaiskirje 8 minusta avasi tuota ajatusta oleellisesti:
Paavalin kirje roomalaisille
8 LUKU.
1. Niin ei nyt siis ole mitään kadotustuomiota niille, jotka Kristuksessa Jeesuksessa ovat.
2. Sillä elämän hengen laki Kristuksessa Jeesuksessa on vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista.
3. Sillä mikä laille oli mahdotonta, koska se oli lihan kautta heikoksi tullut, sen Jumala teki, lähettämällä oman Poikansa syntisen lihan kaltaisuudessa ja synnin tähden ja tuomitsemalla synnin lihassa,
4. että lain vanhurskaus täytettäisiin meissä, jotka emme vaella lihan mukaan, vaan Hengen.
5. Sillä niillä, jotka elävät lihan mukaan, on lihan mieli, mutta niillä, jotka elävät Hengen mukaan, on Hengen mieli.
6. Sillä lihan mieli on kuolema, mutta hengen mieli on elämä ja rauha;
7. sentähden että lihan mieli on vihollisuus Jumalaa vastaan, sillä se ei alistu Jumalan lain alle, eikä se voikaan.
8. Jotka lihan vallassa ovat, ne eivät voi olla Jumalalle otolliset.
9. Mutta te ette ole lihan vallassa, vaan Hengen, jos kerran Jumalan Henki teissä asuu. Mutta jolla ei ole Kristuksen Henkeä, se ei ole hänen omansa.
10. Mutta jos Kristus on teissä, niin ruumis tosin on kuollut synnin tähden, mutta henki on elämä vanhurskauden tähden.
11. Jos nyt hänen Henkensä, hänen, joka herätti Jeesuksen kuolleista, asuu teissä, niin hän, joka herätti kuolleista Kristuksen Jeesuksen, on eläväksitekevä myös teidän kuolevaiset ruumiinne Henkensä kautta, joka teissä asuu.
12. Niin me siis, veljet, olemme velassa, mutta emme lihalle, lihan mukaan elääksemme.
13. Sillä jos te lihan mukaan elätte, pitää teidän kuoleman; mutta jos te Hengellä kuoletatte ruumiin teot, niin saatte elää.
14. Sillä kaikki, joita Jumalan Henki kuljettaa, ovat Jumalan lapsia.
15. Sillä te ette ole saaneet orjuuden henkeä ollaksenne jälleen pelossa, vaan te olette saaneet lapseuden hengen, jossa me huudamme: "Abba! Isä!"
16. Henki itse todistaa meidän henkemme kanssa, että me olemme Jumalan lapsia.
17. Mutta jos olemme lapsia, niin olemme myöskin perillisiä, Jumalan perillisiä ja Kristuksen kanssaperillisiä, jos kerran yhdessä hänen kanssaan kärsimme, että me yhdessä myös kirkastuisimme.
18. Sillä minä päätän, että tämän nykyisen ajan kärsimykset eivät ole verrattavat siihen kirkkauteen, joka on ilmestyvä meihin.
19. Sillä luomakunnan harras ikävöitseminen odottaa Jumalan lasten ilmestymistä.
20. Sillä luomakunta on alistettu katoavaisuuden alle - ei omasta tahdostaan, vaan alistajan - kuitenkin toivon varaan,
21. koska itse luomakuntakin on tuleva vapautetuksi turmeluksen orjuudesta Jumalan lasten kirkkauden vapauteen.
22. Sillä me tiedämme, että koko luomakunta yhdessä huokaa ja on synnytystuskissa hamaan tähän asti;
23. eikä ainoastaan se, vaan myös me, joilla on Hengen esikoislahja, mekin huokaamme sisimmässämme, odottaen lapseksi-ottamista, meidän ruumiimme lunastusta.
24. Sillä toivossa me olemme pelastetut, mutta toivo, jonka näkee täyttyneen, ei ole mikään toivo; kuinka kukaan sitä toivoo, minkä näkee?
25. Mutta jos toivomme, mitä emme näe, niin me odotamme sitä kärsivällisyydellä.
26. Samoin myös Henki auttaa meidän heikkouttamme. Sillä me emme tiedä, mitä meidän pitää rukoileman, niinkuin rukoilla tulisi, mutta Henki itse rukoilee meidän puolestamme sanomattomilla huokauksilla.
27. Mutta sydänten tutkija tietää, mikä Hengen mieli on, sillä Henki rukoilee Jumalan tahdon mukaan pyhien edestä.
28. Mutta me tiedämme, että kaikki yhdessä vaikuttaa niiden parhaaksi, jotka Jumalaa rakastavat, niiden, jotka hänen aivoituksensa mukaan ovat kutsutut.
29. Sillä ne, jotka hän on edeltätuntenut, hän on myös edeltämäärännyt Poikansa kuvan kaltaisiksi, että hän olisi esikoinen monien veljien joukossa;
30. mutta jotka hän on edeltämäärännyt, ne hän on myös kutsunut; ja jotka hän on kutsunut, ne hän on myös vanhurskauttanut; mutta jotka hän on vanhurskauttanut, ne hän on myös kirkastanut.
31. Mitä me siis tähän sanomme? Jos Jumala on meidän puolellamme, kuka voi olla meitä vastaan?
32. Hän, joka ei säästänyt omaa Poikaansakaan, vaan antoi hänet alttiiksi kaikkien meidän edestämme, kuinka hän ei lahjoittaisi meille kaikkea muutakin hänen kanssansa?
33. Kuka voi syyttää Jumalan valittuja? Jumala on se, joka vanhurskauttaa.
34. Kuka voi tuomita kadotukseen? Kristus Jeesus on se, joka on kuollut, onpa vielä herätettykin, ja hän on Jumalan oikealla puolella, ja hän myös rukoilee meidän edestämme.
35. Kuka voi meidät erottaa Kristuksen rakkaudesta? Tuskako, vai ahdistus, vai vaino, vai nälkä, vai alastomuus, vai vaara, vai miekka?
36. Niinkuin kirjoitettu on: "Sinun tähtesi meitä surmataan kaiken päivää; meitä pidetään teuraslampaina".
37. Mutta näissä kaikissa me saamme jalon voiton hänen kauttansa, joka meitä on rakastanut.
38. Sillä minä olen varma siitä, ettei kuolema eikä elämä, ei enkelit eikä henkivallat, ei nykyiset eikä tulevaiset, ei voimat,
39. ei korkeus eikä syvyys, eikä mikään muu luotu voi meitä erottaa Jumalan rakkaudesta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme.

AAAMEN

KIRKKAUS KUNNIA JA VOIMA https://youtu.be/cgtPcEaZCog?si=syaPnt4DxMk-MF4H

By 💍
Saa jakaa ....
Tuija
Viestit: 670
Liittynyt: 03 Elo 2025, 17:44

Re: JUMALAN ARMO JA KIITOS

Viesti Kirjoittaja Tuija »

Tuo kohta oli pysäyttävä:
Room.8: 24. Sillä toivossa me olemme pelastetut, mutta toivo, jonka näkee täyttyneen, ei ole mikään toivo; kuinka kukaan sitä toivoo, minkä näkee?
25. Mutta jos toivomme, mitä emme näe, niin me odotamme sitä kärsivällisyydellä.
Tuija
Viestit: 670
Liittynyt: 03 Elo 2025, 17:44

Re: JUMALAN ARMO JA KIITOS

Viesti Kirjoittaja Tuija »

... Ja tietysti tuo koko Room.8 teksti on hyvin avaava. 🙌👑
Vastaa Viestiin